Nasadit si běžky a projet se ve stopě kolem plaveckého stadionu. To může být už příští zimu ve Strakonicích skutečností, tedy pokud se městu podaří získat dotace.

Základem je pořízení takzvaného stopaře, zařízení schopného vytvářet stopu pro lyžaře běžkaře, taženého malým traktorem či podobným vozidlem.
Podle slov starosty Pavla Vondryse by se dalo využívat nejen na okruhu kolem plaveckého stadionu, ale postupně i v bezprostředním okolí Strakonic. Jednou z možností, tedy pokud bude dostatek sněhu, je například i plocha strakonického letiště. „Poslední roky jsou zimy takové, že by to mělo být realizovatelné,“ dodal.

Předpokládané náklady jsou 205 tisíc korun. Na ně chtějí Strakonice žádat o příspěvek z grantového programu Jihočeského kraje. Na podobný záměr dávaly Strakonice žádost už vloni, ale nebyly úspěšné. „Tehdy to ale bylo včetně koupě skútru, kdy celkové náklady byly kolem půl milionu korun,“ vysvětlil starosta. V letošním roce by navíc v tomto směru měly být i další dotační možnosti, a tak v případě neúspěchu bude radnice žádat znovu.

Poněkud nedůvěřivě se na to dívá obyvatel Strakonic Karel Svatoš. „Cožpak na běžky vyrazím rád, ještě kdybych to měl takhle vedle. Ale na druhou stranu si říkám, jestli to má vůbec cenu. Příští zimy mohou být třeba teplejší a městu zůstane stopař za dvě stě tisíc stát v garáži,“ poznamenal.

Zpočátku stopaře za sebou může tahat malý traktor, který Technické služby mají. Tedy alespoň pokud jde o okruh kolem plaveckého stadionu. V další etapě počítá radnice s koupí lehkého sněžného vozidla. Tím by mohla být například speciální multikára určená pro celoroční provoz, která má v létě normální kola a v zimě je nahradí pásy.

K údržbě běžkařského okruhu kolem plaveckého stadionu by se dal využít částečně i led vzniklý při úpravě plochy na sousedním zimním stadionu.