Rekonstrukce dvou uhelných kotlů K 1 a K 2 ve strakonické teplárně bude znamenat i zvýšení sazby za teplo. „Každý rok o tři až sedm procent z aktuální ceny,“ uvedl její ředitel Aleš Seitz. V současné době je cena 489 korun za gigajoul (Gj) vyrobeného tepla.

Začala rekonstrukce kotle K 2 a příští rok v létě přijde na řadu K 1. Na kolik to přijde peněz?

Celkem na 476 milionů korun, dotace je 172 milionů, což představuje 36 procent. Zbytek hradí město.

A obyvatelé Strakonic.

Ano, ale nejsme výjimkou. Lidé v tomto státě zaplatí všechno. To není výsměch, ale holý fakt.

Je rekonstrukce nutná?

Nezbytná. Oba kotle jsou v provozu od roku 1954. Jsou určené pro spalování tříděného mosteckého uhlí, jehož dodávka skončí v roce 2013. Oba kotle budou moci spalovat jak mosteckou směs, tak i biomasu.

Čili štěpky. Takže i ve strakonické teplárně se budou točit kamiony se štěpky z kmenů o průměru padesát centimetrů?

Chápu, kam míříte. Oba nové kotle budou moci spalovat sto procent uhelné směsi, ale také třeba jen šedesát procent a čtyřicet procent štěpků. Všechno se odvíjí od ceny energie, vody a také dostupnosti biomasy. Důležité ale je, že kdyby například konečně došlo v Česku k pěstování rychlerostoucích dřevin, budeme na to připraveni. Je to totiž jedna z možností, jak neplundrovat naše lesy. Nejsem ovšem ministr životního prostředí.

Vraťme se k těm kamionům se štěpky. Kolik se jich může ve strakonické teplárně otočit denně, pokud jimi budete topit?

Čtyři až šest.

V roce 1994 stál Gj tepla 22 korun. Nyní skoro pět stovek. Další zdražení se lidem moc líbit nebude . . .

Musíme si uvědomit, že spotřeba tepla strašně klesla. Skončily některé podniky, zateplují se domy. Protože je drahá voda, lidé berou stále méně té teplé na koupání. Zdražování je neodmyslitelné. Ale i rekonstrukce kotlů bude znamenat, že zdražování v příštích letech nebude tak strmé.

Je v době rekonstrukce zajištěna výroba tepla?

Jistě. Máme ještě uhelný kotel K 3, který společně s K 1 dokáže vyrábět teplo do minus pěti stupňů. V rezervě jsou ještě dva mazutové kotle K 4 a K 5.

Kdy plánujete dokončení obnov kotlů K 2 a K 1?

Do roku 2015.