Radnice může přijít o 38 milionů korun z dotací na třetí etapu rekonstrukce Velkého náměstí. A hned si pospíšila s hledáním viníka. Starosta Pavel Vondrys za něj na pondělním setkání s občany označil podnikatele Rudolfa Oberfalcera. „Kvůli jednomu odvolání můžeme přijít o dotace. To podal pan Rudolf Oberfalcer,“ řekl starosta.

Oberfalzer nesouhlasí s územním rozhodnutím. Má obavy, že nevznikne dostatečně široký vjezd do jeho objektu. Označování za viníka ho nechává chladným. „Jen jsem využil svého práva.“

Vondrys to zatím dál nechce komentovat. Čeká na společnou schůzku.

Kauza se táhne od konce roku 2009, kdy už měl Rudolf Oberfalcer námitky proti zvolenému vzhledu rampy. „Potom ale vznikl návrh, s nímž jsem souhlasil. V tom, že to tak bude skutečně vypadat, jsem žil tři čtvrtě roku. Ale proti nynějšímu řešení mám opět výhrady,“ konstatoval. Konečný projekt viděl až při začátku územního řízení loni v listopadu.

Podle starosty Vondryse v té době docházelo teprve k dokončování projektu. Zapracovány byly i připomínky. „Při dodržení všech předepsaných norem se výsledek skutečně částečně lišil. Konečné řešení bylo kompromisem,“ naznačil Vondrys.

Pokud se obě strany nedohodnou, bude stát výše zmíněný kompromis 38 milionů korun.

Snad ještě tento týden se má uskutečnit oficiální schůzka obou stran. Termín pro podání žádosti o dotaci je 25. března.

Odvolání poputuje na krajský úřad teprve v příštím týdnu

Námitku do územního řízení, které začalo 23. listopadu 2010 ohledně vjezdu do svého domu, podal Rudolf Oberfalcer 20. prosince téhož roku. K ní se radnice vyjádřila zamítavě. Odvolání proti územnímu rozhodnutí poté podal 16. února.

O stažení svého odvolání Rudolf Oberfalcer neuvažuje. „Stejně jako druhá strana věřím, že krajský úřad dá za pravdu mně,“ dodal.

Podle informací zástupkyně vedoucího stavebního úřadu Evy Přechové odvolání Rudolfa Oberfalcera je stále ještě na strakonické radnici. „Na začátku příštího týdne mají skončit lhůty k vyjádření a odvolání včetně všech podkladů poputuje na krajský úřad,“ naznačila. Ten má na své vyjádření šedesát dnů. Termín pro podání žádosti o dotaci z Regionálního operačního programu je přitom 25. března.

Nedalo se ale vše stihnout rychleji? Na přetřes to přišlo i na pondělním jarním setkání s občany. Pochybnosti nahlas vyslovil opoziční zastupitel Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). „Proč nebyly náležitosti, jako územní řízení a podobně, hotovy už před půl rokem?“ zeptal se.

Starosta Pavel Vondrys (Slušnost a jistoty pro Strakonice) se snažil vysvětlit, proč příprava trvala tak dlouho. Uvedl, že základní návrh proměny Velkého náměstí začal vznikat zhruba před šesti lety. Před čtyřmi lety se uskutečnila první prezentace studie architekta Josefa Kiszky. „Už tehdy bylo jasné, že budeme proměnu centra řešit po etapách. Nejen kvůli rozsáhlosti, ale i kvůli tomu, že na jednotlivé části byla větší šance získat dotace,“ poznamenal.
Část směrem k ulici Bavorova se začala připravovat asi před dvěma roky. „Konečná verze je už čtvrtá v pořadí, podle nás zohledňuje i námitky ohledně vjezdu do objektů,“ zmínil se starosta.

Předpokládané náklady na třetí etapu jsou 88,7 milionu korun. I přes podané odvolání budou zastupitelé dnes jednat o změně výše požadované dotace z Regionálního operačního programu. Má to zlepšit šance na získání peněz. Navrhovaných je 38 milionů korun.