Kvůli soukromí si pobyt na nadstandardním pokoji chirurgie strakonické nemocnice zvolila Libuše Kratochvílová (54) ze Strakonic. Včera podstoupila operační zákrok. „Jsem typ, který nerad dává najevo své emoce. Jako zdravotní sestra vím, že po operaci člověk nerad obtěžuje své okolí a sám také potřebuje klid,“ řekla.

Strakonická nemocnice disponuje pěti pokoji této kategorie, všechny jsou v nové přístavbě. Denně stojí pobyt 500 korun. „Obnáší umístění na pokoji hotelového typu s televizorem, přístupem na internet, lednicí, elektricky ovládaným lůžkem, skříní pro uložení osobních věcí, dalším vybavením a vlastním sociálním zařízením. Pacient a jeho blízcí mohou využívat rozšířenou návštěvní dobu. Do toho spadá také možnost výběru stravy z denního jídelníčku. Samozřejmě po konzultaci s nutriční terapeutkou, která pacientům pomáhá s výběrem a dbá na soulad s případným dietním omezením,“ uvedla hlavní sestra Marie Janoušková.

Volbu Libuše Kratochvílové usnadnilo, že si platí pojištění, které nadstandardní pokoj hradí. Část peněz dostane zpět. „Rozhodla bych se tak ale i bez pojištění,“ doplnila pacientka.

Nemocnice tyto pokoje využívá i v běžném provozu. A to v případě, že jsou ostatní pokoje obsazené.

Nadstandard
Umístění na pokoji hotelového typu s televizorem, přístupem na internet, lednicí, elektricky ovládaným lůžkem, skříní pro uložení osobních věcí, dalším vybavením a vlastním sociálním zařízením. Cena 500 korun za den.

První luxus vznikl v roce 2006

Termín nadstandardní pokoj v dnešním pojetí byl ještě v celkem nedávné minulosti poměrně neznámým pojmem. „V době, kdy byl šesti, osmi či dokonce jedenáctilůžkový pokoj normou, jevil se jako výhoda pokoj čtyřlůžkový a pokud byl umístěn poblíž sociálního zařízení, tak to už bylo něco,“ vzpomíná hlavní sestra strakonické nemocnice Marie Janoušková.

V nemocnici nastal přelom na sklonku minulého století výstavbou nového gynekologicko porodnického pavilonu v roce 1987. Pacientky se dočkaly již o něco menších pokojů a adaptací části chirurgického pavilonu s vybudováním několika dvojlůžkových pokojů se sociálním zařízením. „Tento typ pokojů, který tehdy ještě měl právě díky přímé návaznosti sociálního zázemí i své odpůrce, je dnes pokojem nejoblíbenějším,“ pokračuje Janoušková.

V rámci rekonstrukce budovy interny a přístavby chirurgického pavilonu již byly tyto pokoje samozřejmostí.

Dvěma nadstandardními pokoji disponují oddělení chirurgie a šestinedělí, jedním neurologie. Jediným současným uživatelem je Libuše Kratochvílová (54) ze Strakonic na chirurgii. „Cením si vlastního WC, lednice nebo i skříní na šaty. Ale nelíbí se mi šedý nábytek, protože to vypadá jak v kanceláři. Chápu však, že je to o penězích,“ řekla včera. Před lety viděla nadstandardní pokoj v českobudějovické nemocnici. „To bylo v roce 1994. Nebyl tak moderní, jako ten, kde teď ležím, ale byl příjemnější,“ vysvětlila.

Úplně první nadstandardní pokoj vznikl ve strakonické nemocnici na gynekologicko porodnickém oddělení v roce 2006. „Jako reakce na projevený zájem části rodiček o větší soukromí a o možnost přiblížení se rodinnému prostředí už za pobytu v nemocnici,“ pokračovala Marie Janoušková.

Celkově je ale ubytovaní na nadstandardním pokoji možné pouze v případě, nebrání–li takovému umístění zdravotní stav pacienta.

Nabídka nadstandardních pokojů se týká výhradně kvality ubytování, lékařskou a ošetřovatelskou péči mají zajištěnu všichni pacienti stejnou. Strava a nezbytný servis související s pacientovým pobytem v nemocnici jsou hrazeny v rámci zdravotního pojištění stejně, jako je tomu u pacientů na ostatních lůžkách nemocnice.

Oddělení šestinedělí poskytuje ještě jednu službu. „Blízká osoba tady může pobývat s rodičkou i přes noc za další příplatek 200 korun, což někteří tatínkové využívají. Stravují se z vlastních zdrojů, nebo mohou využít stravovacích služeb nemocnice a objednanou stravu si uhradit,“ dodala hlavní sestra.

Zájem pacientů o nadstandardní pokoje je velmi proměnlivý. Vzhledem k tomu, že na všech zrekonstruovaných odděleních nemocnice je řada standardních dvoulůžkových pokojů velmi podobných nadstandardním pokojům v jiných oblastech, není poptávka po těchto lůžkách tak vysoká jako v některých jiných zdravotnických zařízeních. Pro některé pacienty je částka za pobyt příliš vysoká, jiní nechtějí být na pokoji sami. Nejčastějším důvodem pro čerpání této služby je požadavek na soukromí, ať už z důvodu potřeby klidu, narušeného spánku či zachování intimity a eliminace studu. Nejvíce je využívána rodičkami, větší zájem projevují také mladší muži. Není výjimkou, že zaplatí tuto službu děti svým rodičům, či vnuci prarodičům.

Příjmy z nadstandardních pokojů vkládá nemocnice do jejich vybavenosti a do celkového zlepšení prostor nemocnice.

Nadstandardní pokoj
– Výhodou je rozhodně záruka soukromí a lepšího vybavení, například WC, internet. Nevýhodou fakt, že to o samotě hůře utíká.
– Při plánovaných hospitalizacích je výhodné objednat si nadstandardní pokoj předem. Při akutních příjmech není zaručeno, že pacient bude mít vždy možnost tuto službu čerpat od začátku pobytu, personál mu ale umožní přestěhování, jakmile se pokoj uvolní.
– Poplatek 500 korun za den na nadstandardním pokoji neruší poplatek 60 korun denně za hospitalizaci.