Po sedmi dlouhých měsících neustále stoupající nezaměstnanost poprvé klesla. Nepatrně, ale klesla. „Snad je to znamení toho, že se to začne konečně obracet k lepšímu,“ doufá ředitel Úřadu práce ve Strakonicích Josef Samec. Na to, že jde o stav za únor, je to podle něj dobré. Většinou nezaměstnanost ještě během února stoupá, popřípadě stagnuje.

Šestatřicetiletá Dana ze Strakonic je bez práce od začátku března. „Přišla jsem o místo ze dne na den, a tak nebyla ani možnost shánět náhradu předem. Teď čekám, co se objeví,“ říká.

Celková míra nezaměstnanosti na Strakonicku je rovných jedenáct procent, tedy o půl procenta méně než předchozí měsíc.

Ještě březen se předpokládá, že nebude nijak zázračný, ale od dubna by se měla začít tvořit nová místa například ve stavebnictví. To potvrzuje i finanční ředitel firmy Jihospol, a.s. Jan Venclík. „Poprvé po mnoha letech jsme museli na zimu několik zaměstnanců propustit. Na jaře očekáváme oživení trhu a tudíž bychom měli opět několik lidí přijmout,“ uvádí. Mělo by se jednat asi o desítku nových zaměstnanců.

Na Strakonicku je ke konci února evidováno 4026 nezaměstnaných. Nově se během tohoto měsíce přihlásilo na úřad práce 238 lidí a 334 bylo z evidence vyřazeno.

Celková míra nezaměstnanosti v jednotlivých regionech:
Blatensko 10,41 %
Strakonicko 10,33 %
Vodňansko 13,31 %
Volyňsko 12,08 %