I jízda na kole má svá pravidla. Připravili jsme pro vás s pomocí preventistky Městské policie Strakonice Janou Janoutovou stručný výtah ze zákona 361/2000 Sb. o silničním provozu.

1. Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

2. Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jet na jízdním kole jen pod dohledem osoby starší 15 let, to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.

3. Na jednomístném jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou, je-li však jízdní kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte a pevnými opěrami pro nohy, smí osoba starší 15 let vézt osobu mladší sedmi let.

4. Cyklista nesmí jet bez držení řidítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře a vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích. Při jízdě musí mít cyklista nohy na šlapadlech.

5. Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.

6. Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.

Dobré rady pro cyklisty
– Jezděte co nejvíce u pravého okraje silnice a stále sledujte pozorně provoz okolo sebe, abyste mohli včas zpomalit nebo zastavit před možným nebezpečím.
– Při každé změně směru jízdy dejte včas a zřetelně znamení paží. Před vybočením doleva se nezapomeňte ohlédnout.
– Nikdy nejezděte dva vedle sebe ani dva na jednom kole. Nevozte ani předměty, které by mohly vás nebo jiné osoby zranit.
– Své úmysly dávejte najevo včas a tak, aby je ostatní řidiči i chodci jednoznačně pochopili.
– Buďte ohleduplní k ostatním účastníkům provozu.
– Tam, kde je hustý provoz, jděte s jízdním kolem raději po chodníku.
– Na přechodu pro chodce i při odbočování vpravo nebo vlevo dejte přednost přecházejícím chodcům.
– Respektujte pokyny policistů, světelné signály a dopravní značky.
– Při jízdě si chraňte hlavu před zraněním cyklistickou přilbou.
– Oblékejte si barevné a světloodrážející oblečení.
– Před každou jízdou na kole (i během jízdy) platí zákaz požívání alkoholických nápojů jako při řízení motorových vozidel.
– Pravidelně ošetřujte své jízdní kolo a dbejte zejména na to, abyste měli kolo řádně vybaveno a měli jste v pořádku všechny součásti, které vám umožňují bezpečnou jízdu.
– Reflexní doplňky v každém případě zvyšují bezpečnost cyklistů na silnicích.

Nikdy nezapomeňte, že je kolem vás dost těch, kteří rádi nakupují za pět prstů. Stačí chvilka nepozornosti a vaše kolo už patří někomu jinému. Jak ho tedy nejlépe ochránit před odcizením?

1. Při odstavení kola na ulici použijte vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat k pevnému bodu.

2. Jestliže ukládáte kolo ve společných prostorách domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří domu a stálé uzamčení společných prostor i samotných kol.

3. Zjistěte si, zda Policie ČR nebo městská policie v místě vašeho bydliště neprovádí evidenci nebo čipování jízdních kol. Pokud ano, neváhejte a nechte si kolo zaevidovat.

4. Dojde–li přes veškerá bezpečnostní opatření ke krádeži vašeho kola, neprodleně vše ohlaste na nejbližší služebnu Policie ČR.

Čipování
V letech 2009/2010 prováděla MP Strakonice bezplatné čipování jízdních kol. Celkem se „očipovalo“ 200 jízdních kol. V současné době již žádné čipy k dispozici nejsou a o dalším čipování v nejbližší době se zatím neuvažuje.

Na co dávat pozor

– Nepodceňujte vyhlášku, která jasně hovoří o povinnostech cyklisty v silničním provozu. Městská policie vás za jejich nedodržení může potrestat domluvou, ale i blokovou pokutou do výše dvou tisíc korun (například jízda po chodníku).

– Pokud si nejste jisti jaké kolo vybrat, zajděte do jakékoliv specializované prodejny, kde vám odborně poradí a v případě nákupu vám ho i seřídí.

– Když vyjedete na silnici, stáváte se účastníky silničního provozu. Stále myslete na to, že na komunikacích je stále více silných a rychlých aut. Tím, že jste cyklisté, jste mnohem zranitelnější.

– Využívejte cyklotras, cyklostezek a stezek pro cyklisty.

– Alkohol nepatří ani za řidítka jízdního kola.

Rozdíly

Na cyklostezce není povolen vjezd vozidel, slouží pouze pro cyklisty, případně pro chodce, pokud se jedná o smíšenou nebo když je provoz chodců a cyklistů oddělen (Katovická ulice).

Cyklotrasa pak slouží všem, i autům pokud není jejich provoz omezen jinou dopravní značkou. Je označena žlutými směrovými dopravními značkami, které slouží pouze jako informace jakým směrem jet.

Kvalitní kolo přijde na osm až dvanáct tisíc

Strakonice – Pokud chcete koupit kvalitní kolo, jděte do kamenného obchodu. To radí prodavač a servisní technik Štěpán Novák ve strakonické prodejně M2 Sport Bečvář.

V jakém finančním rozmezí bych měl počítat své výdaje, pokud se rozhodnu koupit kolo na běžnou cykloturistiku?

V současné době tak mezi osmi až dvanácti tisíci korun. Je tam záruka, že koupíte kvalitu, která vám bude vyhovovat. Osobně si myslím, že dát za kolo pět tisíc je zbytečné vyhazování.

Čeho bych se měl vyvarovat, když se rozhodnu investovat peníze do nákupu kola?

Nakupování na internetu nebo v nějakých stáncích. Prostě jít do kamenného obchodu, kde vám kolo odborně sestaví a seřídí, což už je v ceně. Hodně lidí si myslí, že koupí levné kolo na netu a od nás ho chce smontovat. To ale stojí peníze, takže výsledek je pro ně stejný, jen kolo není tak kvalitní.

Co bych si měl ještě uvědomit?

Kde chcete na kole jezdit, protože jsou tři základní rozlišení. Horské pro jízdu do terénu s koly 26 palců, takže na silnici se nadřete jako kůň. Pak cross – na cyklostezky a zpevněné trasy, a silniční (obě 28 palců), která jsou pouze na kvalitní asfalt.