Ulice Alfonse Šťastného, sídliště Stavbařů, Mlýnská i Mír. To jsou místa, kde se poslední dobou objevuje stále víc potkanů. Situace je tak neúnosná, že chce radnice po pěti letech opět nařídit plošnou deratizaci.

Setkání s potkanem má za sebou Věra Pačesová ze sídliště Stavbařů. „Je to tak dva týdny. Šla jsem s košem a zahlédla jsem, jak žere něco, co někdo hodil vedle kontejneru. Ani neutekl, zato já se bála, tak jsem se otočila a vrátila se domů,“ dodala.

Podle Petra Šťastného z odboru životního prostředí radnice je situace rok od roku horší. Nestačí deratizace každého půl roku v městských objektech či kanalizaci, podobně třeba i v teplárenských rozvodech. Důvody tohoto stavu jsou podle něj dva. „Jednak se to podobně neděje v řadě soukromých objektů. A pak v kanalizaci nacházejí potkani stále víc potravy,“ dodal. Za to může rostoucí počet drtiček odpadu, který z nich jde rovnou do kanalizace, či vylévání zbytků do WC.

Stížnosti občanů na výskyt potkanů se na radnici množí. Fakt, že se na povrchu objevují i za bílého dne, je prvním signálem k nutnosti nařídit plošnou deratizaci. Ta poslední se ve městě uskutečnila v roce 2006. A jen město tehdy stála 160 tisíc korun. „Přibyly objekty i kanalizace, tak se dá počítat, že to bude víc,“ poznamenal Petr Šťastný. Předběžně je určen termín od 15. dubna do 15. května.

Potkani přenášejí různé infekční choroby. Dokážou se prokousat kanalizační šachtou až do bytů, skladů a podobně. Poškodí i elektrické rozvody. Na sídlišti Stavbařů dokonce poddolovali chodník.

Jak se zachovat
Mrtvého potkana by se rozhodně neměl nikdo dotýkat. V době deratizace, se o jeho odstranění postará firma, která ji bude provádět. Jinak je nejlépe zavolat městskou policii, která ho nechá zlikvidovat v souladu s předpisy.