Volyňské městské muzeum bude po deseti letech přestavovat svou stálou expozici. „Rádi bychom to stihli do sezony, ale datum otevření záleží na mnoha faktorech. Prostor, kde výstava bude, potřebuje malé opravy a především chce odsušit,“ uvádí vedoucí muzea Karel Skalický. Výstavu pravěku, která zde byla dlouhá léta k vidění, tak letos vystřídá expozice středověké Volyně.

„Jinak pojedeme stejnou strukturu jako v letech předchozích,“ dodává muzejník. Jedna z nejvýznamějších výstav – barvířství a modrotisk – zavítá na volyňskou tvrz v září. V letošním roce nebudou chybět ani externí výstavy či další z originálních výstav hřbitovní galerie. Celkem tři výtvarníci by měli během roku vymalovat prostory smuteční síně. Volyňské muzeum plánuje dohromady dvacet až pětadvacet výstav.

Po dlouhé době plánuje letos Městské muzeum a galerie ve Vodňanech výstavu cílenou na děti. „Je to už dlouho, co jsme věnovali výstavu vyloženě dětem,“ poznamenala vedoucí muzea a galerie Jitka Velková. Na Pohádkovou zemi Vítězslavy Klimtové se mohou děti těšit v létě. Celý červenec a srpen budou prostory muzea patřit ilustracím a loutkám.

Vodňanské muzeum také připravuje knihu vtipů vodňanského kreslíře Jiřího Vinkláta, kterou plánuje vydat letos na podzim.

Volyňské muzeum funguje celoročně. Muzeum ve Vodňanech otevírá 1. května.