Mnohokrát už se zaměstnanci Zemědělského družstva v Třebohosticích setkali s tím, že jim zloději přes noc vykradli naftu ze strojů. „Naposledy to bylo před Vánoci. V noci přestřihli pletivo, vloupali se do areálu a vykradli nádrže,“ zmínil se jeden z pracovníků, který si nepřeje zveřejnit své jméno. Redakce ho ale zná.

Nádrže prý nemá cenu zabezpečovat. „Když je nádrž zamčená, prokopnou ji zespodu a způsobí ještě větší škodu. Stejně tak je nezastaví, ani když jsou stroje za plotem. Když chtějí, cestu si vždycky najdou,“ pokračuje. Některé zemědělské stroje jsou uvnitř areálu, některé zůstávají venku. Způsobená škoda se téměř vždy vyšplhá k několika tisícům. „Když vezmou sto litrů, hned to máte přes tři tisíce korun. Většinou se snažíme netankovat plnou nádrž,“ dodává zaměstnanec družstva.

Podle policejní mluvčí Jaromíry Novákové řešila policie případy krádeže nafty během listopadu a prosince asi pětkrát. „Dvakrát šlo o nákladní automobil, jednou o pracovní stroj a pak o kanystry,“ doplnila.

K posledním dvěma případům došlo v posledním týdnu. Z nádrže stavebního stroje odstaveného u rybníka Čežárka ve Vodňanech odcizil pachatel tři sta litrů motorové nafty a způsobil tak majiteli škodu ve výši 9000 korun. Druhý případ se odehrál v Netonicích, kde zloděje upoutal zaparkovaný vůz Fiat Uno. Z jeho nádrže odčerpal sedm litrů nafty, při čemž poškodil karoserii vozu.

Stále častější krádeže nafty může mít na svědomí zvyšující se cena pohonných hmot. Přesto policisté nezaznamenávají na Strakonicku až takový nárůst těchto případů.