„Kolem půl deváté hodiny ráno se zde srazil osobní vlak Volary – Číčenice s manipulačním vlakem. Provoz na trati je přerušen,“ uvedl krátce po nehodě mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

O stavu cestujících prvotně informovala policejní mluvčí Jaromíra Nováková. „V osobním vlaku cestovaly více než dvě desítky osob. Osmašedesátiletá žena následky střetu nepřežila a dvanáct zraněných osob bylo převezeno do nemocnic v Jihočeském kraji, pokud vím tak do Strakonic, Prachatic a Českých Budějovic,“ řekla Nováková.

Jeden zraněný muž je hospitalizovaný i ve strakonické nemocnici. Je u něj podezření na otřes mozku, lékaři nyní provádějí potřebné testy. Dobrou zprávou je to, že je mimo ohrožení života.

Dva ze zraněných byli převezeni také do prachatické nemocnice. „Oba zraněné jsme přijali k hospitalizaci,“ sdělil primář prachatického chirurgického oddělení Vladimír Tišler.

Podle informací mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů vyjeli k zásahu profesionální hasiči z Vodňan a ze Strakonic a profesionální jednotka Českých drah. „Zásah spočíval v evakuaci lidí z osobního vlaku. Jednotky nemusely použít speciální vyprošťovací hydraulické zařízení, zranění byli vynášeni na nosítkách, kolečkových křeslech či byli z vlaku vyváděni,“ upřesnila mluvčí.

Na místo byla povolána také psycholožka HZS Jihočeského kraje, která poskytla psychologickou pomoc strojvedoucímu osobního vlaku.

„Okolo 10. hodiny bylo místo nehody předáno Policii ČR a pracovníkům drážní inspekce k šetření,“ dodala Vendula Matějů.

„Policisté zajistili místo, provádějí ohledání místa činu, zjišťují totožnost zraněných osob a zajišťují stopy na místě,“ poznamenala Jaromíra Nováková na místě.

V havarovaném vlaku měl původně sedět i student Jakub z Vodňan. „Původně jsem měl jet tím vlakem, ale nakonec jsem se rozhodl, že si ušetřím třičtvrtě hodiny a pojedu pozdějším autobusem. Jel jsem kolem deváté autobusem do Českých Budějovic a viděl jsem dva vlaky docela daleko od sebe. Říkal jsem si, že to asi ubrzdily, ale pak jsem podle sanitek a hasičských aut poznal, že se muselo něco stát,“ sdělil student.

Vyšetřování asi hodinu po nehodě sledoval i Jaroslav Čistota, který bydlí nedaleko. „Nevím, co se stalo, nehodu jsem neviděl. Přišel jsem se podívat až teď ze zvědavosti. Vždyť to je každou chvíli, že se někde srazí vlaky. Pamatuji před pár lety nehodu směrem na Bavorov. V Číčenicích mají výpravčího. Řekl bych, že tam k chybě nedošlo, spíš ze strany osobního vlaku,“ míní muž z Vodňan.

Přesné určení příčin nehody je v šetření. „Pravděpodobnou příčinou nehody je selhání lidského faktoru, když strojvedoucí osobního vlaku pravděpodobně nevyčkal příjezdu manipulačního vlaku a pokračoval v jízdě směr Číčenice,“ uvedl předběžně mluvčí drážní inspekce Martin Drápal. Doplnil, že škoda byla odhadnuta na 5 260 000 korun, z čehož je pět milionů na osobním vlaku, 250 000 korun na nákladním vlaku a 10 000 korun na trati. Podle Jana Kokošky z drážní inspekce se zatím vše přiklání k tomu, že na vině byl strojvůdce osobního vlaku.

Na této trati se v minulosti odehrály další dvě srážky vlaků. První z nich byla v červenci 2004 mezi Bavorovem a Strunkovicemi nad Blanicí. Tehdy se srazily dva osobní vlaky a při nehodě zemřeli dva lidé a 33 jich bylo zraněno. Příčinou bylo selhání strojvedoucího.

K druhému případu došlo v září 2007 mezi Vodňany a Bavorovem. Následkem srážky dvou osobních vlaků bylo třináct zraněných.