Dát si horkou koupel, vypít teplý čaj, obléknout si flanelové pyžamo po babičce a zalehnout. To je při nachlazení či chřipce osvědčený recept pro pětatřicetiletou Kateřinu Pejšovou ze Strakonic. „Zpravidla stačí, když si dám takovou kúru večer a do rána je mi mnohem lépe,“ popsala.

Dvaašedesátiletá Vlasta Nekulová ze Strakonic zase nedá dopustit na silnou domácí polévku. „Nejlepší je slepičí vývar,“ řekla. To je podle ní lék nejen na chřipku, ale i na jakékoliv oslabení či vyčerpání organismu, včetně psychického.

Štamprle tvrdého alkoholu. S tímto lidovým lékem přišel pětapadesátiletý Karel Vejsada z Horažďovic. „Nechci tím nabádat k alkoholismu. Ale vypálit takhle malou odlívkou nejlépe slivovice z Moravy bacily z těla, to se zase osvědčilo mně,“ poznamenal.

Horký čaj s citronem a medem, tak by léčila nachlazení či počínající chřipku většina lidí. Mnozí spoléhají také na bylinky, například květ černého bezu, podběl, šalvěj a mnoho dalších.

Postel a klid. To je základní krok pro boj s virózou podle praktické lékařky Mileny Marešové z Volenic. „Je to prostě klidový režim, hodně tekutin a vitamíny, aby mělo tělo šanci se s nemocí poprat,“ konstatovala. Taková běžná léčba může podle ní trvat týden i čtrnáct dní. Teprve pak, když se příznaky stále nelepší, je potřeba vyrazit k lékaři. Něco jiného jsou ovšem horečnaté stavy, kdy je podle ní samozřejmě nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc daleko dříve.

V některých věcech se klasické lékařství i lidové léčitelství shodují. Osvědčený lék je zvýšení příjmu vitamínu C. A nemusí to být vždy jen chemické preparáty koupené v lékárně. Své udělá mnohem lépe více zeleniny a ovoce. Ať už to je grapefruit, citron, limetka, pomeranč, ale třeba i paprika. Komu se kvůli škrábání v krku špatně polyká, tomu postačí čerstvý džus.

Dále je to dostatečný příjem tekutin. Ten je při horečkách důležitý kvůli dehydrataci, ale dostatek kapalin pomůže například i k odkašlávání.