Signalizace protipožárního zabezpečení v Městském muzeu v Blatné. To je letošní hlavní rekonstrukční akcí, kterou musejí Blatenští zvládnout během zimy. „Muzeum mimo sezonu rozhodně nespí. Musíme pracovat na sbírkách, na to přes léto vůbec není čas,“ konstatoval vedoucí muzea Karel Petrán.

Muzeum má přes 12 000 sbírek a stále přibývají nové. Zhruba v dubnu se začne pracovat na přípravě nových výstav. Na přelomu dubna a května začíná sezona.

Pouze běžná údržba čeká přes zimu Městské muzeum ve Vodňanech. „V prostorách muzea je mimo sezonu taková zima, že se tam nedá ani pracovat. Hlavní problém je ale v tom, že budova nepatří městu, a tak do ní nemůže investovat,“ zmiňuje vedoucí muzea a galerie Jitka Velková. Muzeum by podle jejích slov potřebovalo mimo jiné bezbariérový přístup, ale toho se kvůli majetkovým problémům jen tak nedočká.

Muzeum bylo v provozu do konce října a znovu se otevře až 1. května 2011. Na příští sezonu je v plánu mnoho nových výstav.

Městská galerie Vodňany funguje celoročně s tím, že od ledna do března je otevřeno podle aktuálního programu. Galerie by podle Jitky Velkové zasloužila přes zimu nová okna. „Podali jsme žádost na město o výměnu oken, ale zatím nevíme, jak to dopadne,“ říká.

V Městském muzeu ve Volyni se do příštího roku žádná změna ani rekonstrukce nechystá. „Máme otevřeno celoročně, akorát v době od října do dubna tu nejsme v neděli a zavíráme o hodinu dříve než přes léto, tedy v 16 hodin,“ uvádí vedoucí muzea Karel Skalický.

Od konce srpna je zavřené i Muzeum řeky Otavy a voroplavby ve Střelských Hošticích. „Zůstává zde jedna stálá expozice, a sice voroplavba. O žádných změnách zatím nevíme. Potřebovala by zrekonstruovat štola, když se podaří sehnat peníze,“ míní za muzeum Jana Bažatová.

Muzeum, které od října do května opravdu spí, je Muzeum kočky Lnáře. „Každý rok přibude několik exponátů, ale jinak se nic zásadně nemění, i příští sezonu budeme pokračovat v tématu koček,“ zmiňuje za muzeum Alena Vaníčková.

Jelikož je muzeum v prostorách zámku, není nic, co by tady chtěla zdokonalit.