Podzemní kontejnery na rohu ulic U Sv. Markéty a Kochana z Prachové jsou v provozu druhý měsíc a už se vyskytl další problém. Odpad ze zachytl v ústí nádoby, i když ta byla poloprázdná.

Jak se však poté ukázalo, nebyl to žádný technický zádrhel, ale lidská chyba. Zmínila se o tom Lucie Klimešová z odboru životního prostředí radnice. „Někdo tam vhodil pytel s odpadem, který samozřejmě ústím neprošel. K vyhazování něčeho takového skutečně nejsou tyto nádoby určeny a uzpůsobeny,“ vysvětlila.

U pozemních kontejnerů jsme hovořili s Květou Konečnou ze Strakonic. Sama si nedovede představit, že by něco tak rozměrného do kontejnerů strkala. „Ale jak je všude vidět, lidi jsou schopní nacpat cokoliv kamkoliv,“ poznamenala.

Problémy se zatékáním, které byly na začátku provozu kontejnerů, už se neopakovaly. Otvory, které to způsobovaly, byly podle slov Lucie Klimešové zavařeny. „U těch, k jejichž instalaci nyní dochází na rohu ulic Lidická a Sokolovská, je to už vyřešeno dopředu,“ doplnila.

Šlo sice o banální problém, ale přesto přišel na přetřes na nedávném veřejném kontrolním dni rekonstrukce Velkého náměstí a přilehlých prostor, jehož součástí vybudování podzemních kontejnerů také bylo. Jak tam uvedl investiční technik radnice Oldřich Švehla, celé náměstí včetně zmíněných nádob je v předčasném užívání. Pokud by tedy došlo k nějakým nesrovnalostem, bylo by potřeba s nimi zavčasu něco dělat. Prověřit by se podle něj mělo například i zajištění kontejnerů. Stavební dozor Pavel Rittenauer přislíbil, že to vše zahrnou do problémů, které je třeba řešit.

Podzemní kontejnery na rohu ulic U Sv. Markéty a Kochana z Prachové jsou od září. Druhé na křižovatce ulic Lidická a Sokolovská mají být dokončeny v listopadu. Jedná se vždy o trojici kovových nádob na plasty, papír a sklo, které jsou zhruba třikrát větší oproti běžným kontejnerům.