Slušnost a jistoty pro Strakonice, ČSSD a TOP 09, to je povolební koalice ve Strakonicích. „Když bude skutečně vypadat tak, jak se zatím jeví, podporu ODS mít nebude,“ řekl včera lídr strakonické kandidátky ODS a nově zvolený zastupitel Radek Chvosta.

Ani jedna z opozičních stran včetně ODS dosud nemá informace, jak konkrétně by nové vedení města mělo vypadat. K dohadům, že starostou bude Pavel Vondrys a že se příliš změn nedá čekat ani na dalších postech, se nikdo z nich vyjadřovat nechce. Na ustavující zasedání zastupitelstva půjdou s tím, že se budou zamýšlet nad každým jménem jednotlivě, zda pro něj zvednou ruku.

Komentovat to nechtěl Josef Vávra z Volby pro město. „Oficiálně jsme se nedověděli, jak by jednotlivé posty měly být rozděleny,“ podotkl. Vše chce nechat až na jednání zastupitelstva i Břetislav Hrdlička ze Strakonické Veřejnosti. „Zatím nejsem o hlasování jinak rozhodnut,“ dodal. Podobně je na tom i KSČM.
V tomto duchu chtějí rozhodovat v zastupitelstvu i v následujících čtyřech letech. Vždy samostatně o jednotlivých záležitostech a ne rovnou odmítavě. Radek Chvosta z ODS poznamenal, že řadu záležitostí rozhoduje jen rada města. „Je otázka, kolik toho bude moci ovlivnit zastupitelstvo,“ konstatoval.

Tři zmínění koaliční partneři se sice už sjednotili na společném postupu. „Je dohodnuté i rozdělení odpovědnosti,“ naznačil. Konkrétní jména však dosavadní starosta Pavel Vondrys (Slušnost a jistoty pro Strakonice) ani tentokrát prozradit nechtěl.

Opozici tedy nezbývá než čekat.

Ustavující zasedání zastupitelstva mělo původně být v úterý 9. listopadu. Zatím to vypadá, že nebude svolané dřív než v druhé polovině měsíce.