Lenka Scheinherrová (35) se do zastupitelstva v Blatné dostala z jedenáctého místa na kandidátní listině ODS. Stala se tak největší skokankou letošních komunálních voleb do zastupitelstev největších měst na Strakonicku. „Jsem z výsledků velmi překvapená. Považovala jsem svůj postup za málo pravděpodobný,“ dodala. Důvod, proč získala tolik hlasů, si neumí vysvětlit. „Zřejmě mám mezi voliči hodně příznivců. Ale bude to moje první politická zkušenost,“ dodala Scheinherrová, která nyní pracuje jako manažerka firmy.

Do zastupitelstva ve Vodňanech z desátého místa na kandidátní listině ODS poskočila zdravotní sestra na gynekologii Dana Burdová (50). Ani ona ještě nevykonávala žádnou politickou funkci. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že se dostanu až do zastupitelstva,“ řekla. „Vysvětluji si to tak, že hodně lidí mě zná díky mé práci osobně,“ konstatovala.

Naopak žádným nováčkem v komunální politice ve Strakonicích není projektant Jiří Treybal (54), zastupitel zvolený za Slušnost a jistoty pro Strakonice z původního desátého místa. Kromě minulých čtyř let, kdy nekandidoval, byl v městském zastupitelstvu od roku 1990. Ani on však neskrýval překvapení. „Vůbec jsem to nečekal. Rád bych se zapojil do komise pro rozvoj města. Takové zaměření také nejvíce odpovídá mé profesi,“ zmínil se.

Rovněž z desátého místa ale na kandidátce TOP 09 se do strakonického zastupitelstva dostal lékař Michal Pelíšek (31). Ten bude mezi zastupiteli poprvé.

Lenka Scheinherrová (ODS)– z 11. místa poskočila na 2.
Dana Burdová (ODS) – z 10. místa poskočila na 2.
Michal Pelíšek (TOP 09) – z 10. místa poskočil na 3.
Jiří Treybal (Slušnost a jistoty pro Strakonice) – z 10. místa poskočil na 3.

Voliči chtějí v zastupitelstvu nové nepolitické tváře

Z devátého místa kandidátní listiny strany Vodňany – město krále Jana Lucemburského se dostal do jedenadvacetičlenného zastupitelstva Vodňan Milan Němeček. Od voličů získal 416 hlasů. „Od voleb až doteď přemýšlím o tom, čím jsem si to vlastně zasloužil. Bylo to pro mě ohromné překvapení, ale rozhodně příjemné,“ poznamenal Němeček. Jako možný důvod svého úspěchu v komunálních volbách vidí fakt, že voliči chtějí změnu. „Dvanáct let fungovala radnice pod jedním starostou. Proto asi voliči chtějí, aby se do zastupitelstva dostaly nové tváře, i ty nepolitické,“ doplňuje.

Ve Volyni byl největším volebním skokanem Petr Chvosta ze strany TOP 09. Do patnáctičlenného zastupitelstva města se dostal z osmého místa kandidátní listiny. Od voličů získal 246 hlasů. „Popravdě jsem s postupem do zastupitelstva vůbec nepočítal ani jsem o to nijak zvlášť nestál, ale když si mě lidé zvolili, půjdu do toho a budu se snažit se se vším rychle seznámit,“ říká Chvosta. Nikdy předtím se na politické scéně nepohyboval. „Dvanáct let jezdím s autobusem a jsem starostou volyňských hasičů. Lidé mě znají, a proto mi asi dali svůj hlas,“ míní.

V Blatné po Lence Scheinherrové byl největším skokanem veterinární lékař Viktor Stošek (47), který se do blatenského zastupitelstva dostal z osmého místa kandidátní listiny Volby pro město. „Byl jsem mile překvapen. Musím říci, že jsem se zvolením nepočítal,“ řekl. Již v minulých komunálních volbách byl Viktor Stošek do zastupitelstva zvolen. „Pracuji v Blatné jako veterinární lékař možná dvacet let. Lidem tedy nejsem úplně neznámý a také už mám ze zastupitelstva nějaké zkušenosti,“ dodal.

Stejně jako v minulém strakonickém zastupitelstvu má Volba pro město i v tom nově zvoleném dva zástupce. Jsou to i stejná jména – Josef Štrébl a Josef Vávra. Rozdíl je ten, že tentokrát strakonický lékař Josef Vávra (65) postoupil až z pátého místa kandidátky a v počtu hlasů přeskočil i jejího lídra Josefa Štrébla. Josef Vávra je ve strakonickém zastupitelstvu už od roku 1990. V letech 1994 až 1998 byl navíc členem rady města.

Blatná – V patnáctičlenném zastupitelstvu je 6 nováčků.
Strakonice – V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu je 9 nováčků.
Vodňany – V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu usedne 8 nováčků.
Volyně – V patnáctičlenném zastupitelstvu je 7 nováčků.