Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké povolební vyjednávání se nekoná

Strakonicko – Sedlice, Radomyšl, Katovice, Čestice ani Štěkeň jména svého příštího starosty dopředu vybraná nemají.

28.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Volební účast
Zatímco průměr za celé Strakonicko byl 51,84 procenta, největší účast při těchto komunálních volbách měli v Tchořovicích, a to 99,48 procenta, a nejmenší v Mačkově, kde bylo volit 37,58 procenta voličů.

Na žádné zdlouhavé povolební diskuze, ani boj mezi stranami to ve městě Sedlice a městysech Radomyšl, Katovice, Štěkeň a Čestice nevypadá.

Sedlice

Termín ustavujícího zasedání zastupitelstva zatím město nemá. Čekají, zda nebudou nějaké námitky podané ke krajskému soudu. Jednání by se pak mohlo uskutečnit někdy v týdnu od 7. listopadu. „V zastupitelstvu je třináct lidí, je možné, že se před oficiálním zasedáním ještě sejdou, aby si řekli své návrhy a vytvořili nějaký kompromis,“ dodal Jiří Rod.

Nejvíce hlasů v Sedlici získal Jaroslav Šavrda, a to 381. Na první pozici se dostal až z jedenácté příčky kandidátky. Za ním jsou s 378 hlasy Jindřich Brožovský a Jiří Bláha. Jiří Rod je čtvrtý s 375 hlasy. Všichni jmenovaní jsou z TOP 09. Současný starosta František Kopáček (též TOP 09) v novém zastupitelstvu chybí. S 340 hlasy se do něj jen těsně nedostal. Na kandidátce měl pořadové číslo 13.

Radomyšl

Zhruba sedmdesát procent hlasů získala v Radomyšli jedna kandidátka, a to Nestraníci. Podle dosavadního starosty Luboše Peterky, který byl též na jejich kandidátce, se tedy nějaký povolební boj mezi stranami nedá předpokládat. „Předběžný termín ustavujícího zasedání zastupitelstva je sobota 6. listopadu,“ zmínil se. Návrhy na obsazení vedení městyse či členů výborů padnou pravděpodobně až tam.

Podle papírových předpokladů má velkou šanci Luboš Peterka. Ve volbách získal 515 hlasů, což bylo nejvíc. Druhý byl Karel Kadečka s 444 hlasy, který postoupil ze šestého místa, a třetí Milan Koubovský s 427 hlasy. Všichni kandidovali za Nestraníky.

Katovice

Předběžné jednání zastupitelů se má konat v Katovicích právě dnes. „Na něm by mohly zaznít návrhy na starostu, místostarostu i členy výborů,“ naznačil dosavadní místostarosta Miroslav Kolářík. Podle něj by se mohlo ustavující zasedání konat zhruba příští pátek, konkrétní termín ale zatím určen nebyl.
Nejvíc hlasů dostali v těchto volbách v Katovicích kandidáti ODS. První byl právě Miroslav Kolářík s 416 hlasy. Druhý za ním je Michal Veselka, který postoupil ze sedmého místa kandidátky s 414 hlasy. Současný starosta Karel Karas skončil třetí a měl 409 hlasů.

Čestice

Ustavující zasedání zastupitelstva plánují v Česticích někdy 9. či 10. listopadu. Až tam by podle dosavadního starosty Milana Žejdla měly padnout konkrétní návrhy na vedení městyse. „Je ale možné, že se předtím ještě sejdeme,“ připustil.

Nejvíce hlasů získalo Sdružení nezávislých kandidátů – Za Čestice a okolí. Na prvním místě Milan Žejdl (401 hlasů), na druhém Zdeněk Pilný (393 hlasů) a na třetím Jan Staněk (372 hlasů).

Štěkeň

Datum ustavujícího zasedání zastupitelstva ve Štěkni je neděle 31. října. O tom, kdo v čele městyse bude, se podle dosavadního starosty Miroslava Košty rozhodne až na místě. „Každý tam bude navrhovat i hlasovat sám za sebe,“ dodal.

Největší zastoupení má v zastupitelstvu ODS. Jí patří i první tři příčky podle počtu hlasů – 1. Miroslav Košta s 273 hlasy, 2. Jaroslav Kovanda s 210 hlasy a 3. Dana Tůmová se 189 hlasy.

Nejvíc zastupitelů je mezi 35 a 39 roky

Nejmladším zastupitelem zvoleným při těchto komunálních volbách je na Strakonicku osmnáctiletý student Vojtěch Sládek ze Zahorčic. V tamním zastupitelstvu je za Sdružení nezávislých kandidátů. Naopak nejstarším členem zastupitelstva je čtyřiasedmdesátiletý důchodce Josef Trnka z Pohorovic, též za SNK. Při těchto volbách bylo zvoleno celkem 878 zastupitelů v městech, městysech i obcích okresu, jejich věkový průměr je 45,43 roku. Z toho bylo 677 mužů a 201 žen. Největší část zastupitelů je přitom mezi 35 až 39 roky, a to 131. Ve věku 60 let a více je jich 105 a mladších než třicet let 62.

Mezi zastupiteli je nejvíc nezávislých
Mezi zvolenými zastupiteli na Strakonicku je nejvíc nezávislých kandidátů, v součtu bezmála osmdesát procent. Teprve za nimi jsou velké strany a až v závěru této statistiky menší uskupení.

Autor: Jana Štroblová

Místo události:
28.10.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Strakonice - Stavba obchvatu města bude komplikovat dopravu ještě do konce srpna 2018

Deník pomáhá - Omezení provozu pro pěší kolem stavby obchvatu města

Vodňany - Den otevřených dveří připravili na Střední rybářské škole ve Vodňanech na sobotu 21. října od 9 do 14 hodin.
4

Kdo se chytne na udičku?

V Hajánské hospodě připravují Hnětýnky

Hajany- V obci nedaleko Blatné mají také kromě parlamentních voleb ještě jednu událost, která stojí za zmínku. Soutěž o nejkrásnější hnětýnku.

Kam za sportem na Strakonicku

Strakonicko – Pozvánka na víkend 21.-22. října.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hned po 14. hodině byl nával

Strakonice – Ve volební místnosti v bývalé škole v Lidické ulici ve Strakonicích byl hned po otevření nával.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení