Podzemní kontejnery na tříděný odpad na spojnici ulic U Sv. Markéty a Kochana z Prachové jsou v provozu asi měsíc. Kromě počátečních problémů se zatékáním se další neduhy zatím neprojevily. To potvrdila Lucie Klimešová z odboru životního prostředí radnice. „Žádné další závady jsme nezaznamenali,“ poznamenala.

Karel Kuchař ze Strakonic o nic sice ví, ale moc je zatím nevyužívá. „Hodil jsem tam sice láhev od pití, když jsem šel kolem, ale jinak nic,“ dodal. Podobně na tom byla většina z těch, které jsme včera v blízkosti kontejnerů oslovili.

Od zahájení provozu odtud technické služby vyvážely papír třikrát, plasty dvakrát a sklo zatím ještě ani jednou. Jejich objem je přitom zhruba třikrát větší než běžných kontejnerů.

Viktor Brynda z technických služeb potvrdil, že k jejich vyprazdňování nebylo potřeba pořizovat žádnou speciální techniku. Používá se automobil s mechanickou rukou stejně jako u takzvaných zvonů, kterých je po městě na čtyřicet. „Prostě nádobu vyzvedneme, vysypeme na vůz a dáme zpět,“ dodal. Podle jeho názoru se zatím kontejnery skutečně moc rychle neplní. Tento stav se ale po dokončení rekonstrukce centra ještě může změnit.
Obyvatelka sídliště Mír Marta Kovářová chodí kolem podzemních kontejnerů té〜měř denně. „Kdyby byly i u nás, to by se mi líbilo. Nejen kvůli tomu, že vypadají líp, ale i proto, že jsou mnohem větší než ty klasické. U nás každou chvíli není plasty vůbec kam dát,“ konstatovala.

Jak uvedla Lucie Klimešová, další podzemní kontejnery by se měly objevit na rohu ulic Sokolovská a Lidická. S jejich budováním město počítá ještě v letošním roce během listopadu.

Pokud se podzemní kontejnery osvědčí, plánuje je radnice i na jiných místech ve městě. Například u strakonického hradu.