Pavel Vondrys může slavit. On a jeho Slušnost a jistoty pro Strakonice vyhráli ve Strakonicích komunální volby. Získali 20 procent a v zastupitelstvu pět mandátů.

„Konečně je to za námi. Bylo to úporné a čeká nás mnoho práce. Získali jsme dvacet procent, což je úžasné číslo,“ řekl v neděli. Kromě toho dostal 2554 hlasů. „Přiznávám, když byly v sobotu večer výsledky jasné, celý štáb jásal,“ dodal. K dalšímu vývoji se ale vyjadřovat nechtěl. „Jsou na řadě jednání a schůzky.“

Jeho hlavní protihráč Radek Chvosta (ODS) roztrpčení netajil. „Je to výrazný odklon voličů od pravice. Nebudu mlžit, čekali jsme větší úspěch,“ řekl v sobotu večer ve svém volebním štábu. O několik hodin později zašel ještě dál: „Výsledek voleb považuji za prohru pro ODS a nezbývá nám nic jiného než jít do opozice,“ řekl natvrdo. ODS skončila na čtvrtém místě. Získala 12,64 procenta a v zastupitelstvu tři mandáty.

Druhé místo patří ČSSD. Konečná bilance je 16,52 procenta a čtyři mandáty v zastupitelstvu. Podle lídra Josefa Samce je to výsledek, který se dal čekat.

Hned za ČSSD má důvod k radosti TOP 09 – 13,09 procent a tři mandáty. „Je to velký úspěch a přiznám, že osobně jsem ho nečekala. Čekají nás jednání a schůzky, pak se uvidí. Nemá smysl předbíhat,“ řekla Ivana Říhová.

Neskrývala ale, že koalice Slušnost a jistoty pro Strakonice, ČSSD a TOP 09 je reálné seskupení.

Překvapením můžou být dva mandáty a 7,53 procenta pro Strakonickou Veřejnost. Její lídr Břetislav Hrdlička byl včera spokojený. Nevoli ale ukázal při zhodnocení voleb. „Pohled na výsledek voleb mi částečně připomíná Jurský park. Žádné změny na vedoucích postech. Zavinili to nevoliči. Jejich nezájem o dění ve Strakonicích je napováženou,“ nebral si servítky. O případných koalicích zatím nepřemýšlí. „Pro nás jsou důležití lidé, jejich návrhy a znalosti. Se stranami to nemá nic společného,“ dodal.

Jak by mohla vypadat nová vláda nad Strakonicemi? Je nabíledni, že Pavel Vondrys opět usedne do křesla starosty. Nejen, že mu podporu vyjádřila Ivana Říhová, ale i Josef Samec. „Z úcty k voličům by měla mít vítězná strana post starosty a druhá strana místostarosty,“ opatrně nadhodil Samec. Součet mandátů těchto tří stran je 12 a přispět mohou i komunisté. „Za stranu mluvit nemohu, ale osobně nemám problém podpořit místostarostku Ivanu Říhovou,“ řekla za komunisty Milada Vlasáková.

Opozice se rýsuje ze spojení ODS, Strakonická Veřejnost a Volba pro město.

Nové zastupitelstvo zasedne v úterý 9. listopadu v kulturním domě. Předpokládaný začátek je v 15 hodin.

Strakonice – zastupitelé a mandáty
Slušnost a jistoty pro Strakonice – 5 mandátů (Pavel Vondrys, Pavel Pavel, Jiří Treybal, Ivana Parkosová, Eva Rabová). ČSSD – 4 mandáty (Josef Samec, Jaroslava Cháberová, Emanuel Pavelka, Luděk Joza). TOP 09 – 3 mandáty (Ivana Říhová, Miroslav Hlava, Michal Pelíšek). ODS – 3 mandáty (Radek Chvosta, Ladislav Havel, Ludvík Němejc). Volba pro město – 2 mandáty (Josef Vávra a Josef Štrébl). Strakonická Veřejnost – 2 mandáty (Břetislav Hrdlička a Milan Jungvirt). KSČM – 2 mandáty (Milada Vlasáková a Václav Šrámek). Zastupitelstvo má 21 členů.