Jiří C. ze Strakonic už je přes čtyři měsíce registrovaný na úřadu práce, zatím bez úspěchu. „Občas dostávám nabídky, které ale nejsou nic moc. Přitom nemám žádné vysoké nároky, se svým vzděláním počítám, že budu pracovat manuálně,“ říká. Nabídky na úřadu práce se podle něj moc nemění, a tak se snaží shánět i sám. „Co mě zaráží, je, že i kamarádi, kteří mají maturitu, musejí nakonec vzít neodpovídající zaměstnání. V tom je, řekl bych, velký nepoměr na trhu práce,“ doplňuje.

Jiří patří do věkové skupiny nezaměstnaných do 24 let, kterých je v současné době podle informací Úřadu práce ve Strakonicích extrémě hodně. „Registrujeme 658 zájemců o práci mladších čtyřiadvaceti let,“ informovala za úřad Naďa Tejmlová. K 30. září bylo přihlášeno na úřadu práce 159 absolventů škol.

„Věková skupina padesátníků na tom také není nejlíp,“ pokračuje Tejmlová. Úřad registruje celkem 337 nezaměstnaných v předdůchodovém věku.

Z informací ÚP Strakonice vyplývá, že nezaměstnanost je letos nejhorší minimálně od roku 2004. „Jsme na tom daleko hůř než například v roce 2008 a téměř stejně jako loni,“ dodává Tejmlová.

K 30. září bylo na Strakonicku registrováno celkem 3169 uchazečů o práci, z čehož bylo 1520 mužů a 1649 žen. Míra nezaměstnanosti je 8,36 procenta.