Lesní hospodář Luděk Saxl ze Strunkovic nad Volyňkou už v lednu přestal přijímat objednávky na palivové dřevo. „Je ho málo. Dřevo, kterým se dnes topí, se postupně začíná používat ke štěpkování. To se týká i dřeva odpadního. Myslím, že se topení dřevem lidem prodraží. Budou muset kupovat surové kmeny, které jsou dražší než palivové dřevo,“ řekl.

Co to znamená? Že ve štěpkovačích končí i kmeny o průměru 30 a více centimetrů, protože teplárny a podobná zařízení v Česku i Německu mají o tento druh ekologického topiva extrémní zájem. Lesníkům se tedy už nevyplatí výroba dřeva na klasické topení. Palivového dřeva bude v dalších letech ubývat a jeho cena poroste.

Podle Saxla nepůjde samovýroba palivového dřeva donekonečna. „Pro samovýrobu jsou většinou určeny popadané kmeny a klestí. Les se od nich ale jednou vyčistí. Když nepřijdou polomy, bude samovýroba dřeva v budoucnu značně omezena,“ vyjádřil svůj názor.

Už nyní lidé nejeví zájem o dřevo v nepřístupných částech lesních porostů. „Ručně často nejde přitáhnout. O takové palivové dříví nebude zájem ani v dalších letech,“ míní Saxl, který se stará o asi 510 hektarů obecních lesů.

Mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík se úbytku palivového dřeva neobává. „Objem takto nabízeného dříví se významně měnit nebude,“ řekl. „Prodej dříví v drobném u Lesů ČR představuje méně než pět procent celkového objemu těžeb. Samovýroba je většinou soustřeďována do porostů, v kterých se provádí výchova – tyče, palivové dříví nebo klest,“ dodal.

Na Strakonicku je ve správě Lesů ČR méně než 50 procent lesů, na dostupnost dříví mají proto větší vliv soukromé subjekty a obce.

Orientační ceny
Cena za prostorový metr palivového dřeva se pohybuje kolem 550 až 600 korun. Mezi další nabízený sortiment patří surové kmeny, které stojí zhruba 800 korun.