Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad je hotov. Šlo do něj 162 milionů

Strakonice – Při výměně kanalizace a vodovodních přípojek na prvním nádvoří byla odkryta část pohřebiště z 12. století.

16.9.2010
SDÍLEJ:

Nad schodištěm vedoucím k Rytířskému sálu je skleněná vitráž zobrazující tři straky držící v zobáku zlatý kruh. Foto: MěÚ

Rekonstrukce městské části strakonického hradu:
Celkem 162,5 milionů korun
Dotace 94,9 milionu korun
Vlastní zdroje 67,6 milionu korun

Už prvotní studie ukázala, že náklady na obnovu městské části hradu budou vysoké. Došlo tedy k rozdělení na jednotlivé stavební objekty. A na ně pak město začalo shánět peníze.

Hrad Strakonice – infrastruktura cestovního ruchu, tak zněl název prvního dotačního titulu, který se Strakonicím podařilo získat z Phare 2003. Bylo to 600 tisíc euro a cena díla byla 33,1 milionu korun. Zahájení prací zpozdila tuhá zima a do hloubky promrzlá půda. Stavebníci původní dlažbu začali odstraňovat až 20. března. Tato etapa byla dokončena v srpnu 2006 těsně před mezinárodním dudáckým festivalem. Projekt zahrnoval komunikace a obnovu povrchů všech tří nádvoří, parkoviště a zastávku pod Jelenkou. Dále komunikace a parkoviště u letního kina, hlavní přístup do hradu, veřejné osvětlení a sociální zařízení.

Přestože se archeologické průzkumy už v hradu v minulosti uskutečnily, velká část nádvoří svá tajemství dosud skrývala. A přišly nečekané objevy. Byly odkryty kamenné základy objektu ze 14. až 15. století. Při výzkumu poblíž vstupu do muzea byla ve skále objevena studna hluboká 12,5 metru a s hladinou spodní vody ve 4,5 metru pod úrovní nádvoří. Při výměně kanalizace a vodovodních přípojek na prvním hradním nádvoří byla odkryta část pohřebiště z 12. století.

Krátký termín na realizaci, ohrožení dudáckého festivalu. Neočekávané archeologické nálezy. S tím vším se podle místostarostky Ivany Říhové museli tehdy vyrovnávat. „Bylo to nejstresovější období za celých pět let,“ konstatovala.

Obnova a nové využití strakonického hradu pro rozvoj cestovního ruchu, tak se jmenoval druhý projekt podpořený dotacemi. Na něj v roce 2006 dostaly Strakonice z operačního programu SROP z celkových nákladů 24,6 milionu korun 14 milionů korun a od Jihočeského kraje 2,15 milionu korun. Termín dokončení byl v prosinci téhož roku. Záměr zahrnoval Šmidingerovu knihovnu, hradební zeď, příkop a park směrem k letnímu kinu i zahradní domek. Došlo k napojení na teplárenské sítě. Bourací práce začaly v únoru 2006. V rámci rekonstrukce knihovny došlo k instalaci výtahu přístupného ze třetího nádvoří. V srpnu byla hotová knihovna, v listopadu hradební zeď.

V roce 2006 šlo z rozpočtu města 3,6 milionu korun na chodník podél hradního příkopu, na pomník na Dubovci a další menší akce. První etapa rekonstrukce základní umělecké školy na přelomu let 2006 a 2007 se týkala interiérů i výměny či opravy oken. Částka 12,9 milionu korun šla plně z rozpočtu města.

Obnova domku u západní brány stála bezmála 863 tisíc korun a z grantu Jihočeského kraje šlo 124 tisíc korun. Vzniklo tak zázemí pro správce hradu.
Druhá etapa rekonstrukce začala v roce 2008 projektem revitalizace hradu. Cena byla 16,2 milionu korun a dotace z Regionálního operačního pro〜gramu 11,7 milionu korun. Akce, která začala v říjnu 2008 a skončila v květnu 2010, zahrnovala rekonstrukci prostor kanceláří Muzea středního Pootaví, obřadní síně a reprezentačních prostor města. Dále černou kuchyni a přilehlé prostory mezi druhým a třetím hradním nádvořím.

Černá kuchyně byla objevena při průzkumech nejstarších částí hradu. Byla postavena pravděpodobně v 16. století. Tvoří ji dodnes zachovaný dýmník, přípravna a chlebová pec se sušárnou. Je tam zachovaný i pozoruhodný systém odvodných kouřových kanálků. Ke kuchyni přiléhá malý dvorek.
Napjatý okamžik, ale v dobrém slova smyslu, byla podle Ivany Říhové právě ta doba, kdy docházelo k průzkumu prostoru mezi druhým a třetím nádvořím, kde byla později černá kuchyně objevena. „Příjemným zjištěním pro nás bylo, že byla v poměrně dobrém stavu,“ podotkla.

Hrad Strakonice – Obnova národní nemovité památky a její využití pro další rozvoj regionu, to je druhý projekt realizovaný v rámci této etapy. Byl spolufinancovaný z takzvaných norských fondů. Realizace začala v prosinci 2008 a skončila letos těsně před dudáckým festivalem. Cena byla 1,87 milionu euro a dotace 1,59 milionu euro.

Došlo při ní k opravě střechy a fasády základní umělecké školy, rekonstrukci bývalé sýpky a sušárny panského pivovaru a jeho proměna v objekt se třemi víceúčelovými sály. Zajímavostí je například to, že na parapety oken v prostředním Maltézském sále byly použity původní cihly z produkce mutěnické cihelny s vypáleným osmihrotým maltézským křížem, které byly odkryty a zachráněny při rekonstrukci budovy. U zámku zase dostaly hodiny staronovou podobu a mají opět černozlatou barvu a druhé hodiny byly obnoveny z druhé strany budovy. Nad schodištěm vedoucím až k hornímu Rytířskému sálu je skleněná vitráž akademické sochařky Michaely Absolonové zobrazující tři straky držící v zobáku zlatý kruh.

To vše zase byla podle slov místostarostky nejpohodovější část proměny hradu. „Měli jsme čas vše dolaďovat,“ poznamenala.

V letech 2008 a 2009 prošly kompletní rekonstrukcí i prostory restaurace Hradní sklípek. Výdaje z městské kasy v tomto případě činily celkem 6,2 milionu korun.

Letos jdou tři miliony na opravu garáží a pochozí terasy na třetím hradním nádvoří přístupné z jednoho z víceúčelových sálů a rekonstrukci západní brány s fasádou přiléhajících objektů, která se má uskutečnit na podzim. V tomto případě jsou náklady 746 tisíc korun a z toho jde 200 tisíc z grantového programu Jihočeského kraje.

Malý pohled do historie
Na přelomu 12. a 13. století hrad na soutoku Otavy a Volyňky postavil rod Bavorů. Počátkem 15. století řád johanitů vlastnil už celý hradní komplex.
Renesanční věž Jelenka byla postavena začátkem 16. století za velkopřevora Jana z Rožmberka. Zámecká rezidence , dnešní sídlo základní umělecké školy, byla přistavěna ze velkopřevora Leopolda Dubského z Třebomyslic počátkem 18. století. V roce 1908 přestal pracovat zámecký pivovar. V letech 1925, 1926 prodal řád maltézských rytířů část hradu soukromým vlastníkům. V sedmdesátých letech byl odstřelen velký mlýn. Od roku 1995 je hrad národní kulturní památkou. Po roce 1989 se táhl restituční spor. K jeho vyřešení došlo až v roce 2003, kdy mohly začít přípravy obnovy městské části této památky.

Hradnímu safari budou tři roky

Přípravy safari začaly na podzim 2006. Garantem byla Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou. Hradní příkop byl vyčištěn od náletových dřevin, byla tam přivedena voda. Byl tam také umístěn přístřešek pro zvěř. To bylo v rámci projektu podpořeného ze SROP. Samotné zřízení zoo přišlo zhruba na půl milionu korun. Z toho téměř polovina byl grant Jihočeského kraje. První zvířecí obyvatele přivítalo safari v listopadu 2007. Křest prvních kůzlat v něm narozených byl v únoru 2008. Hradní safari se dosud rozrostlo na pětadvacetihlavé stádo. Kromě koz kamerunských a holandských tam jsou dvě ovce ouessantské, dva poníci a letos v červenci přibyl i mladý oslík.

PRO: Ivana Říhová: Už předcházející čas nám naznačil, že se strakonický hrad stává kulturně společenským centrem města, kde se lidé rádi shromažďují a konají tam své akce. Ukazuje se, že je o ně obrovský zájem, a to nejen v kulturní oblasti, ale i pro odborné semináře, například lékařské. Zájem už mají i soukromé firmy, které tam chtějí konat své akce. Také základní umělecká škola už má termíny na své koncerty. Dalším plusem je, že tam fungují tři organizace – Muzeum středního Pootaví, Šmidingerova knihovna a nyní už i Městské kulturní středisko, které pracují celoročně.

PROTI: Ondřej Fibich: Nemám žádný problém z jeho povrchem, ale zásadní je pro mě spíše to, čím ho naplnit, jakého by tato památka měla mít ducha. Podle mě by to mělo být více v duchu maltézského řádu. Vždyť to byla nejen charita, ale i kultura. Maltézští rytíři určitě město i hrad značně ovlivnili. Pobývali zde veteráni bojů ze středomoří. Strakonice vlastně byly ve své době sídlem mezinárodní organizace, nebylo to nic provinčního. Tomu všemu by měla být v prostorách hradu věnována daleko větší pozornost, než nyní. Zasloužilo by si to určitě rozsáhlejší expozici.

Autor: Jana Štroblová

Místo události:
16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda se smrtelnými následky.
7

Předjíždění stálo řidiče život

Strakonické juniorky na vítězství stále čekají.

Juniorky ve všech herních dovednostech tahaly za kratší konec

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Kam za kulturou?

Strakonice - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Strakonický deník představuje prvňáčky ze ZŠ Krále Jiřího z Poděbrad Strakonice

Strakonicko - Každou středu vám představujeme prvňáčky ze základních škol na Strakonicku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení