„Šetříme, slavit se nebude,“ konstatovalo vedení českobudějovické radnice a při pohledu na chmurně nenaplněnou městskou kasu se rozhodlo zrušit akci, která měla připomenout 745 let od založení města. Někteří zastupitelé si ale myslí, že pohled na nutnost úspor má vedení radnice poněkud nejednotný.
„Devět set tisíc korun dát za nějakou oslavu, ani ne kulatého výročí, jsem pokládal za příliš nákladné,“ popsal Deníku hlavní argument pro své rozhodnutí primátor Miroslav Tetter.
Akce se začala chystat ještě za Tetterova předchůdce Juraje Thomy, který vedl radnici do června, ale vše bylo zatím ve fázi příprav, a tak se podle Tettera ani nemusí rušit smlouvy. Část připravených peněz se použila na akci pro děti, která se tento týden k zahájení školního roku uskutečnila na Sokolském ostrově. Podle vedoucí odboru kultury českobudějovického magistrátu Ivy Sedlákové se ale jednalo o položku v řádu desítek tisíc korun. Jinak se náklady v podstatě uspoří.
Šetrnost asi radnici málokdo bude vyčítat, ve chvíli, kdy si městské finance skutečně nestojí nejlépe. Někteří zastupitelé ale poukazují na to, že při jiných akcích radnice tak úzkoprsá není. Podle Miroslava Jocha se například mohlo začít šetřit už v zimě, kdy radnice vydala více než milion korun na adventní kluziště na náměstí. „Některým lidem se to hrozně líbí,“ uznal na adresu kluziště Joch, ale zdůraznil, že pokud by šlo jen o bruslení, mohla by radnice nabídnout veřejnosti třeba slevu na vstupném na menší ledovou plochu v Budvar aréně. Ušetřily by se podle Jocha zbytečné náklady, které v případě adventního bruslení pod Samsonem asi budou i pokračovat. Už teď se připravuje další ročník vánočního bruslení, kdy lze znovu očekávat náklady přes milion korun…
„Radní Martin Kuba mluvil o tradici, když obhajoval bruslení na náměstí,“ říká Joch, ale vzápětí naznačuje, že je zvláštní, když na druhou stranu radnice ruší relativně levnější akci, která by připomněla tradici jinou, a to založení města. A pokud jde o šetření, podivuje se Miroslav Joch i nad jinou částkou. „Otevření přístaviště u Lannovy loděnice stálo dvě stě tisíc korun a kdo se ho tam účastnil? Pár V.I.P. a vyhodilo se dvě stě litrů,“ zdůraznil Joch.
Samotná připomínka založení města ale podle radnice přece jen v nějaké formě bude. Město se podle primátora Miroslava Tettera domluvilo s Budvarem, který měl akci původně podpořit, a využije Den v Budvaru. Ten pravidelně pořádá českobudějovický pivovar pro veřejnost a akce nabídne bohatý hudební program příští týden od dechovky až po rockové kapely. Prakticky to bude ve stejném termínu jako plánované oslavy, jen o týden dříve.
V přízemí historické budovy radnice se pak koncem září uskuteční výstava, která bude zaměřena na dějiny města. „Bude to pro veřejnost určitě zajímavé a za podstatně menší peníz,“ říká Tetter.
Poslední velká akce zaměřená na historii města se v Českých Budějovicích konala v roce 2008, kdy se zde zahajovaly celostátně dny kulturního dědictví. Založení města pak připomněly v roce 2005 dvě akce skupiny historického šermu Budějovičtí družiníci. První písemná zmínka o Budějovicích je z roku 1265.