Dřevěný pavilon spůdorysem šestiúhelníku vareálu záchranné stanice pro handicapované živočichy vMakově u Čížové otevírá Český svaz ochránců přírody.  „Pavilon už je v provozu, ale ještě není úplně hotov. Řekl bych, že chybí dodělat ještě pět procent,“ informoval vedoucí stanice Libor Šejna. Budova není určená pro zvířata, nýbrž pro návštěvníky stanice. Bude sloužit pro přednášky, výstavy i jako úkryt před deštěm.

„Jsme rádi, že ji máme, bude to víceúčelové místo určené pro výuku enviromentální výchovy,“ doplnil Šejna. Stanice se chce soustředit na vysvětlování problémů české přírody, nechce lidem ukazovat vzdálené kouty světa. „Budeme lidem povídat o tom, co je kolem nich. Nehodláme jim pouštět filmy o delfínech,“ doplnil v nadsázce Šejna. „Budeme ukazovat svoji vlastní produkci, záběry z webkamery, pořádat přednášky třeba o tom, jak ptáky mrzačí elektrické vedení,“ říká Šejna.

Stanici nejvíce navštěvují školní zájezdy, ale Makov je schopen sestavit program i pro jiné skupiny. „Když se nám nahlásí autobus důchodců, uděláme program i pro ně. A samozřejmě bude jinak vypadat enviromentální výchova prvňáků a deváťáků,“ vysvětluje Šejna. Pavilon už navštívilo asi dvacet školních tříd. „Máme domluvené přednášky Karla Pecla, který vypráví třeba o kroužkování ptáků,“ tvrdí Šejna.

Stanici Makov ročně navštíví více než 7000 lidí. Každý rok záchrannými stanicemi sdruženými vNárodní síti záchranných stanic projde na 150 tisíc návštěvníků. Ne každá se však může pochlubit takovým zázemím jako Makov u Čížové.