Poprvé ve čtvrtek 19. srpna odpoledne vstoupili lidé do zrekonstruovaných sálů v objektu proti kostelu sv. Prokopa na strakonickém hradě.

Přišla se podívat také místní rodačka osmdesátiletá Irena Zemanová. Neskrývala dobrý dojem. ,,Snad se sem budu moci přijít podívat i na nějakou tu výstavu,“ vyslovila přání. Snad to bylo i tím, že se jednalo o takovou slavnostní příležitost, jako je den otevřených dveří. Ale slova kritiky tentokrát zůstávala poněkud v pozadí. „Dřív se mi to tu líbilo víc,“ zaznělo například od skupinky vstupující právě do sálu U Kata.

Přestavba objektu a vybudování tří víceúčelových sálů spolu s pokračováním rekonstrukce zámku, který byl také součástí projektu, stála bezmála šedesát milionů korun. Dotace z takzvaných norských fondů přitom činila zhruba o deset milionů korun méně. Nově zrekonstruovaný objekt má tři základní prostory. Sál U Kata v nejnižším podlaží. Maltézský sál je uprostřed. V horním patře je to sál Rytířský, který vyniká především svou akustikou.
Co bylo podle projektanta Jiřího Neumitky to nejsložitější? Řekl, že hned samý začátek. „Nebyly žádné plány. Museli jsme všechno zaměřit, abychom objekt dostali do digitální podoby. Dělalo se to v lednu 2005, právě když byly největší mrazy,“ ohlédl se. Značně poškozená byla konstrukce střechy, části bylo nutné vyřezat a nahradit novými.

Podle památkáře Ondřeje Šefců, který měl nad celou proměnou hradu dozor, byly nutné určité ústupky. Například, aby byl objekt bezbariérový. I to se povedlo vyřešit, i když má budova hned několik úrovní. „Původně byla předpokládaná výtahová šachta jinde, ale ukázalo se že tam je část hradební zdi. Místo toho byla v přední části vytvořená zdvihací plošina,“ naznačil.

Podle něj jsou stavební úpravy jen začátkem. „Teprve teď hrad začne žít ve svém plném půdorysu. Podařilo se využít a zkombinovat v něm nejrůznější funkce od muzea přes knihovnu až po víceúčelové sály,“ poznamenal.

Jak dodal starosta Pavel Vondrys, dokončení sálů je v podstatě završením celé proměny městské části hradu. Poslední, co snad ještě zbývá, je objekt za západní bránou, kdysi využívaný i jako sklad hnojiv. Na něj Strakonice získaly příspěvek z operačního programu životní prostředí. Kromě toho už jsou to jen drobnosti jako části zdí za západní bránou a podobně.

Zatím proměna městské části strakonického hradu stála 162,5 milionu korun. S akcemi, které jsou ještě v plánu by to mohlo být kolem 200 milionů korun. Z různých dotačních titulů přišlo bezmála 95 milionů korun. Přibližně 68 milionů korun vydalo město v průběhu posledních pěti let ze svého.