Už dnes ve městě není pomalu kde zaparkovat a prostor pro nová stání také prakticky neexistuje. Jednou z mála možností, jak z toho ven, jsou parkovací domy.

Motorista Jan Čančík by jako většina ostatních ve Strakonicích uvítal cokoliv, co bude znamenat více místa pro auta. „Jen se bojím, aby stání v takových domech nebylo moc drahé,“ poznamenal.

Podle mluvčí radnice Ireny Malotové už je vytipováno několik vhodných lokalit. „Je to například plocha Beranova dvora – dnes neupraveného parkoviště před zimním stadionem,“ uvedla. Další prostor je v ulici Katovická mezi sídlištěm Mír a pivovarem. Podle studie architekta Josefa Kizsky by objekt měl být multifunkční. Využít by šlo i parkoviště pod nemocnicí. Své opodstatnění by také mohl mít na terasách pod Hvězdou. Pro něj má město rámcovou studii architekta Vladimíra Děrdy. Patrový objekt může být i na nevyužívaných terasách podél ulice Ellerova.

Přímo v centru města je to pak nádvorní plocha za radnicí. Podle studie zpracované firmou Komplet by v domě mohly vzniknout až tři stovky parkovacích míst. Některá by mohla mít podobu uzamykatelných garáží, které si lidé budou moci pronajmout nebo odkoupit. V tomto záměru vidí místostarosta Pavel Pavel jednu výhodu. „Byl by v centru, ale skrytý ve dvoře, takže by nenarušoval ráz nového Velkého náměstí,“ řekl.

Jakousi vizí je parkovací dům částečně zapuštěný pod hřiště u Základní školy Dukelská. Sportoviště by pak bylo na jeho střeše.
Vhodné místo by se našlo i na pozemcích, které městu nepatří. Například v areálu nemocnice, kde je jejich majitelem Jihočeský kraj, a to u zadního výjezdu do ulice Dr. Hradeckého. Možnost vybudování parkovacího domu je i ve schváleném regulačním plánu zóny Ostrov. Tam je vlastníkem firma Moira.
Velmi nákladné parkovací domy ale jen těžko město postaví ze svého. Jak zdůraznil Pavel Pavel, je radnice připravena jednat s developery, kteří by měli o realizaci těchto staveb zájem. Už v této záležitosti oslovili dokonce i místní firmy.