V hodině před uzavřením čekala Milada Švihálková na registračním místě na Městském úřadě ve Strakonicích už na poslední tři obce a jednu strakonickou politickou stranu. „Oproti minulým volbám až na úplné výjimky kupodivu ani fronty nebyly,“ řekla. Nejvíc kandidátních listin přitom bylo odevzdáno až v posledním týdnu. Podle Milady Švihálkové se ještě nestalo, že by nějaká obec přišla pozdě, nebo že by nesestavila kandidátku, kde je alespoň tolik lidí, co v zastupitelstvu. Poslední kandidátní listinu zaregistrovali v 15.40 hodin.

Celkem bylo ve Strakonicích odevzdáno 203 kandidátních listin, tedy zhruba o třicet více než při minulých komunálních volbách. Z padesáti obcí i se Strakonicemi, kde volby budou, se na nich objevilo 957 kandidátů.

S kandidátními listinami KDU–ČSL za jedenáct obcí dorazil dopoledne na strakonickou radnici Josef Kalbáč. „Ani jsem nemusel dlouho čekat. Bylo to v pohodě, nemyslel jsem si, že to půjde tak hladce. Přede mnou byli asi ze dvou obcí a za mnou také,“ sdělil už zase na cestě. Čekalo ho ještě podávání kandidátních listin ve Volyni a v Blatné. „Byly obce, které je měly připravené dopředu, většinou jsme je ale dolaďovali na poslední chvíli,“ poznamenal za stranu Josef Kalbáč.

Strakonice mají jedenadvacetičlenné zastupitelstvo. Do voleb v roce 2006 šlo osm stran a stejně tak jich v něm nakonec i bylo. Nyní bude o zájem voličů usilovat dvanáct stran či uskupení s 226 kandidáty. Nově například Suverenita – blok Jany Bobošíkové či Strana zelených. Všichni čekají zásadní souboj. Starosta Pavel Vondrys se sdružením Slušnost a jistoty pro Strakonice chce hlavně hájit to, co se ve městě udělalo. ODS a další nováček Strakonická Veřejnost kritizují kroky radnice od nákladné stavby školní budovy na Povážské až po malou průhlednost městských financí.