Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na strakonickou nemocnici vzpomínám moc rád

Blatná – O mikrobiologii jsem se začal zajímat v roce 1940. Tehdy jsem si obstaral svůj první mikroskop, říká docent Dimitrij Slonim.

4.8.2010 1
SDÍLEJ:

Mikrobiolog Dimitrij Slonim.Foto: DENÍK

S docentem Dimitrijem Slonimem jsme se potkali v roce 1961, kdy jsem léčil jeho dědečka pana Chlupsu z Blatné, starostu Sokola a blatenského písmáka. Pamatuji se na jeho eminentní zájem o dědečkův zdravotní stav a naopak na jeho slova, jež vypovídala o lásce k němu.

V té době jste byl již uznávanou vědeckou kapacitou, a to jak u nás, tak v zahraničí. Povězte nám něco o vašem dětství a mládí.

Narodil jsem se v roce 1925 v Praze. Rodiče se v mých pěti letech rozvedli, a tak mne vychovávali prarodiče František a Marie Chlupsovi v Blatné, kde jsem chodil do obecné školy. Ve Strakonicích jsem absolvoval gymnázium a maturoval v roce 1944. V letech 1944 až 45 jsem pracoval jako laborant ve strakonické nemocnici.

Jaké byly začátky vaší medicínské a vědecké dráhy?

Od roku 1940 se datuje můj zájem o mikrobiologii. Tehdy jsem začal studovat dostupnou odbornou literaturu a obstaral si mikroskop. Po osvobození v roce 1945 jsem studoval na lékařské fakultě KU a promoval v červenci 1951. Již v době studií na lékařské fakultě jsem začal vědecky pracovat pod vedením prof. Patočky.

Jak vzpomínáte na vaše působení ve strakonické nemocnici?

Vzpomínám rád. Poznal jsem tam několik vynikajících osobností – především Hloucala a Cvrčka. Byla to skvělá příprava pro vysokoškolská studia. S docentem Hloucalem jsem později spolupracoval a publikoval několik odborných prací.

Co byste na závěr vzkázal čtenářům Deníku, co vám dává Blatná?

Blatná mi dává především klid. S klidnou duší pak žiji v přesvědčení, že život je krásný. Jsem životním optimistou a vnímám citlivě i to, jak Blatná v posledních letech zkrásněla. Všem lidem vzkazuji, aby si vážili cenné devizy nám vymezeného životního času a aby dělali vše pro své zdraví. Úžasný technologický rozvoj se rychle rozšiřuje, stává se samozřejmostí. Mezi lidmi je třeba rozšiřovat též humanitní ideály – včetně skromnosti a zdvořilosti.

Popsat vaše obrovské dílo v tomto krátkém pojednání je nemožné, vyžadovalo by to rozsáhlou monografii. Pokusme se alespoň heslovitě shrnout výsledky vaší celoživotní činnosti vyplývající z vašeho nadání, cti, slušnosti a mravenčí práce. Celou vaši dlouholetou činnost lze rozdělit do několika kapitol: výzkum a výroba, pedagogické aktivity, působení ve Světové zdravotnické organizaci, četné odborné a jiné publikace a konečně pracovní vyznamenání a uznání. Většina zdravotníků o vás ví, že jste spoluautorem likvidace dětské obrny v naší zemi. Díky živé orální vakcíně jsme se v roce 1961 stali prvním státem na světě, který dosáhl úplného vymýcení dětské obrny (v Anglii po nás za 12 let, v Evropě eradikace v roce 2002).
Stal jste se spolu se Salkem a Sabinem světovým pojmem. Vedl jste 30 let virologický odbor Ústavu sér a očkovacích látek v Praze. Toto pracoviště se dostalo pod vaším vedením na špičkovou světovou úroveň. Mimo vakcíny proti dětské obrně jste vyvinuli výrobou vakcíny proti neštovicím, vzteklině a spalničkám.

Pane docente! V tomto týdnu 4. srpna jste se dožil ve vynikající psychické i tělesné kondici 85 let. My vám k tomu upřímně blahopřejeme. Miliony lidí na celém světě vám vděčí za vaše vědecké objevy, jež je uchránily před zhoubnými následky řady infekčních chorob. Zařadil jste se tak mezi špičky naší i světové lékařské vědy.

Ivo Apetauer

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Strakonice - Děti z MŠ Spojařů vyčistily studánku Skleněnka  na Podskalí
9

Motýlci vyčistili Skleněnku

Vydařené střelecké odpoledne a poděkování

Mladějovice - Na hřišti v Mladějovicích se v v neděli 15. října konalo střelecké odpoledne ve střelbě se vzduchovky.

Katolický kněz se zapojil do protifašistického odboje

Strakonice - Ve čtvrtek 19. října uplynulo 109 let od narození pátera Josefa Jílka. Tento český katolický kněz, působil v Katovicích v letech 1936–1942.

Basketbaloví žáci si připsali dvě vítězství

Strakonice – Fakta ze zápasů týmů BK Strakonice a SKB Strakonice.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení