Strakonicko netrpí nedostatkem kempů a tábořišť. Vyplynulo to ze včerejšího průzkumu mezi obyvateli kempů a tábořišť.

Mezi nejznámější místa k táboření patří Strakonice, Střelské Hoštice, Katovice, Štěkeň. Svou roli hraje i vodácky zajímavá Otava, která vyhovuje především začátečníkům. K oblíbeným místům patří také rekreační areál u rybníku Milavý ve Velké Turné.

Hlavní požadavkem kempařů je čistota jak samotného areálu, tak jeho okolí. Dostupnost památek či nákupních zařízení pro většinu z nich tak důležitá není. „I vodáctví podlehlo určité lenosti. Hodně se přejíždí auty z kempu do kempu, na lodi se pak veze jen to nejnutnější. Není problém nakoupit po cestě. Mnohem víc důležité je sociální zázemí – teplá voda, čisté záchody. Kempy a tábořiště nejsou levné, takže za slušné peníze i slušné pohodlí,“ řekl jeden z vodáků.

Právě kontroly ze strany tzv. komunální hygieny bývají zaměřené na čistotu a množství sanitárních zařízení, skladování ložního prádla či množství odpadkových košů.

Přehled služeb
kemp Podskalí: 1. 4 . – 31. 10.
provozovatel: Michal Polata
prostor pro 150 stanů, elektrické přípojky pro 20 karavanů a 15 chatek, WC, sprchy, restaurace, 50 Kč/stan
kemp Hoštice: 1. 5. – 15. 9.
provozovatel: Tomáš Podroužek
prostor pro 100 stanů a karavany včetně el. přípojek, WC, sprchy, občerstvení, 30 Kč/osoba
kemp Otavský ráj: 1. 6. – 30. 9.
provozovatel: Pavel Bradáč
prostor pro stany, elektrické přípojky pro karavany, pitná voda, WC, sprchy, občerstvení, prodej potravin, 40 Kč/dospělý
ATC Milavý: 15. 4. – 15. 9.
provozovatel: Naděžda Čapková
stany, elektrické přípojky pro karavany, 25 čtyřlůžkových chatek, srub pro pět osob, restaurace, sociální zařízení v budově, 27 Kč/stan, 27 Kč/dospělý

Test: Kempy vašima očima

Turisté a vodáci hodnotili pořadí nejznámějších kempů a tábořišť na Strakonicku. Ptali jsme se dvacítky lidí.

Strakonice

Ve Strakonicích se nacházejí kempy dva – Podskalí na pravém a kemp Otava na levém břehu stejnojmenné řeky. Kemp na Podskalí by doporučili tři z nich.

Hana Sýkorová ze Zlivi mířící ze Žichovic do Putimi vyrazila na pětidenní vodu. ,,Otava je cenově výhodnější a má lepší úroveň než Vltava. Ale v porovnání se Žichovicemi je kemp Podskalí horší a dražší,“ pozastavuje se nad srovnáním kempů. Místo ke stanování si vybírá hlavně podle možností sociálních zařízení a pitné vody, jezdí totiž s dětmi.

Kvůli vodě bydlí ve stejném kempu v chatce i Víťa z Olomouce, který odtud s početnou skupinou podniká výlety po okolí. ,,Chybí tu toaletní papír a sprcha na šest minut za 20 korun pro mě byla překvapením. Je to do očí bijící a v dnešní době už trochu mimo,“ shrnuje svůj názor na kemp.
To děti si s minusy hlavu nelámou. ,,Líbí se mi, že si tu jde zapůjčit sportovní věci, za rohem je les a dobře tady vaří,“ shoduje se s kamarádem 12letý Jiří Vyskočil.

Podle provozovatele kempu Michala Polaty, který prožívá první sezonu, se sprchy spolu s vnitřní úpravou chatek budou řešit příští rok. ,,Nově jsme zrekonstruovali budovu občerstvení a přibyly dvě chatky,“ dodává. V tuto chvíli sídlí v kempu 10 karavanů, 40 stanů a obsazeno je všech 15 chatek.

Střelské Hoštice

Sedm dotázaných z okolí Strakonic by doporučilo kemp Hoštice ve Střelských Hošticích. Místo pouze pro stanování vzdálené od Strakonic 12 kilometrů se může těšit aktuální obsazenosti přesahující 60 procent. ,,Momentálně je zde asi 120 osob,“ říká správce Tomáš Podroužek. Kemp, který je v provozu od 1. května do 15. září, nabízí mimo jiné posezení u stánku s krytou terasou či zapůjčení kol na objednávku.

Milavý

Rekreační areál Milavý – Velká Turná získal šest hlasů. Místo se nachází v lesním prostředí obklopené rybníky, z nichž největší a nejbližší nese jméno Milavý.

Jako ubytování mohou návštěvníci využít chatky, sruby či prostor pro stany a karavany. Vodní plochy skýtají dobré podmínky pro surfování a v kempu lze sjednat i projížďky na koních.

Katovice

Čtyři lidé zmínili veřejné tábořiště Otavský ráj v Katovicích, které je Strakonicím nejblíže. ,,Nejvíc se mi líbí kemp v Katovicích. Myslím, že tam udělali dost práce a je to vidět,“ hodnotí kempy na Strakonicku Marek Rydval, který pravidelně jezdí na vodu.

V areálu se nachází malá restaurace s celodenním provozem, návštěvníci mohou využít nově udělaná hřiště na volejbal a nohejbal.

Novinkou je také možnost exkurze do katovické vodní elektrárny. ,,Změn jsme udělali hodně, jsou to například nová WC. Byla to dřina, ale teď po čtyřech letech z toho mám konečně radost,“ dodává jeho provozovatel Pavel Bradáč.

Další

V nejbližším okolí Strakonic najdete dále kempy v Něměticích, Strašicích, Volenicích či Štěkni.