Celkem 124 let. Tak dlouhá je historie školy v ulici Lidická. V budově na Velkém náměstí zase sedají žáci do lavic 91. rok. Obě mají za dva roky skončit. Právě tehdy bude definitivně hotová škola na Povážské.

Nemožnost obě budovy nějak rozvíjet byl jeden z důvodů pro stavbu školy na Povážské. „Chybí například stravovací prostory,“ řekla místostarostka Ivana Říhová. U Lidické hygienici nepovolili rekonstrukci kvůli hlučnosti a prašnosti, sousedí s rušnou křižovatkou. Ta na Velkém náměstí byla původně stavěná jako radnice a přes veškeré úpravy je to na ní znát.

Školu na Velkém náměstí chce radnice v budoucnu využít pro sebe, sídlí v několika sousedních objektech. Co s budovou na Lidické, teprve začíná zvažovat. „Já bych si to tam dovedla představit jako komunitní centrum. Řada spolků ve Strakonicích se potýká s prostory a my jim nemáme co nabídnout,“ zmínila se. Nic ale není rozhodnuto.

Podle Věry Minaříkové z Úlehle by v Lidické mělo být zase něco pro děti. „Třeba prostory pro kroužky,“ poznamenala. Jinak námi oslovení obyvatelé Strakonic navrhovali stacionář pro postižené či seniory, levné byty, ale i úřad či kulturní dům.

Pro Zuzanu Horňákovou ze Strakonic je škola na Velkém náměstí krásná historická budova a mělo by tam být něco, co s minulostí Strakonic souvisí. „Třeba výstavy se snímky města, jak jej nikdo nezná,“ naznačila.

Děti, které se původně učily na Povážské a jsou přechodně na Lidické a Velkém náměstí, půjdou zpět po dokončení prvního pavilonu v druhém pololetí nadcházejícího školního roku. Mezitím bude v obou objektech dojíždět výuka a na Lidickou nebude ani zápis do 1. tříd. Zbytek žáků se nastěhuje, až bude hotová celá škola začátkem roku 2012.

Povážská, Lidická a Velké náměstí tvoří jeden organizační celek.