KONTAKT bB
Martin Kovář a Jan Nevrkla stáli u zrodu unikátní metodické řady, jejímž prostřednictvím se naučilo plavat kolem tisíce lidí s tělesným postižením. Občanské sdružení vzniklo v roce 1998, ale samotný program má mnohem delší historii. Martin Kovář má navíc tři zlaté medaile z Atén, což je dosud největší úspěch českého sportovce na paralympiádě.

V bazénu na Křemelce vylepšuje své dovednosti 149 tělesně postižených plavců v rámci léta připraveného občanským sdružením KONTAKT bB. Letos je to rekordní počet účastníků v již osmáctileté historii těchto pobytů.

Je mezi nimi i dlouholetá reprezentantka Kateřina Lišková, která se stala významnou sportovkyní i přes svou vrozenou pohybovou vadu. Ve Strakonicích je už po dvanácté. „Za tu dobu jsem ušla celkem dlouhou cestu. Byla jsem na paralympiádě v Sydney i v Aténách, naposledy na mistrovství světa v Durbenu v roce 2006,“ řekla na sebe. „Na těchto vrcholných mítincích získala Kateřina stříbro a bronz, patří od roku 2000 ke světové špičce ve své třídě a tréninkovým nasazením je příkladem mladým plavcům, kteří mají možnost společně s ní trénovat,“ dodává její trenér Jan Nevrkla. Kromě toho Kateřina dokončuje magisterská studia na ústavu informačních technologií a knihovnictví a v září se chystá ke státnicím.

Nemalá je ve Strakonicích skupina dobrovolníků, která handicapovaným sportovcům pomáhá. Na každém z turnusů je jich kolem pětadvaceti. Mezi nimi je i dvaadvacetiletý Štěpán Cagaň, který na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze studuje obor plavání. „Dostal jsem se k tomu přes Štěpánku Řehořkovou, která je pracovnicí sdružení. Ona je mojí trenérkou plavání. To, co mě naučila, se teď já snažím předat ostatním. Všichni jsou tu fajn lidi a je radost se s nimi na tom podílet. Je vidět, že to dělají s nasazením a nadšením, a to se odráží i na výsledcích,“ poznamenal.

Dobrovolníky čeká během pobytu nejen pomoc handicapovaným ať už na souši nebo v bazénu. Strakonice jsou zároveň jednou z největších školicích akcí KONTAKTU bB, a to jak po teoretické stránce, tak po praktické. Každý den v 6.30 hodin je například čeká trénink v bazénu.

Podle slov vedoucí pobytu Jany Nastoupilové je týdenní soustředění ve Strakonicích pro plavce startem do celoroční plavecké výuky, ať už jsou to začátečníci či vyspělí sportovci.

Kromě sportu čeká účastníky ve třech týdenních turnusech také doplňkový program. V prvním týdnu to bylo například předvedení La Canne, bojového sportu s tyčí podobného šermu. Tento týden to bude zase pro děti, na které je zaměřen třetí běh pobytu, ukázka podvodního ragby. Minulý týden se zase mládež zapojila do filmové akademie bez bariér. „Tvořili krátké filmy s tématem Ve zdravém těle zdravý duch,“ dodala.

KONTAKT bB pořádá v průběhu celého roku na různých místech sedm takových pobytových akcí. V současné době má v republice čtyři stálá střediska v Praze, Brně, Karlových Varech a Českých Budějovicích.

Začátky a úspěchy
Například první medailistka KONTAKTU bB z mistrovství světa Milada Kunová na začátku ve Strakonicích odmítala ponořit hlavu do vody. Slzy dojetí po kraulové padesátce na šampionátu na Novém Zélandu v roce 1998, kdy získala bronz, nelze vymazat z paměti.