Absolutní nesmysl. Tak nazývá stavbu základní školy Povážská obyvatel sousedního domu Jan Lešek. „Stavba měla být umístěna Na Muškách nad ubytovnami ČZ. Takhle bude objekt pro každého jen přítěžím. My, co tu žijeme, budeme muset z oken koukat akorát do zdí školy. A to nemluvím o tom, že škola bude obehnána ze všech stran ulicemi, což pro děti také nebude dvakrát bezpečné. Nedostatečná budou i parkovací místa,“ zlobí se. Stejný názor má i Emil Kovář. „Žasnu, jak může být na tak malém prostoru tolik dětí. Každý přece vidí, že je to tady šíleně omezené. Škola měla stát Na Muškách, kde by děti měly rozběh a blízko do lesa. Tady jsou ze všech stran akorát ulice. Myslím si, že ta škola nebude splňovat to, co má. Ze začátku jsme se té stavbě bránili, ale co naděláme,“ říká.

Rodiče malých dětí však školu v této lokalitě uvítají. „Jsem ráda, že se tady staví. Mám děti, které sem budou chodit do školy, tak nebudou muset alespoň někam dojíždět. Myslím, že to roste poměrně rychle. Stále na té stavbě někdo je a stále se tam něco dělá,“ potvrdila Jindřiška Nováková.

Dělníci se skutečně nezastaví. Pracují jak o víkendech, tak o svátcích. „Dělají na turnusy, stále se střídají. Je určené, jak dlouho smí jednotlivec pracovat,“ sdělil technický dozor stavby Libor Kulíř. Podle něj se v současné době dodělává první etapa stavby, která by měla být hotová zhruba za tři týdny. „Provádí se monolit a demolice jednoho z pavilonů. Je tady uzavřena místní komunikace a dělá se nyní také elektropřípojka a vodovodní přípojka. Chceme, aby do konce prázdnin byla komunikace sjízdná,“ upřesnil Libor Kulíř. Dělníci pomalu začínají i druhou etapu stavby. „Ta zahrnuje budovu druhého stupně, tělocvičnu a zbytek školy,“ doplnil Kulíř.

Celá stavba by měla být hotova v dubnu roku 2012. Podle Libora Kulíře by už tam však v příštím roce mohla proběhnout výuka prvního až pátého ročníku. Záleží především na počasí.

Magdaléna Kadaňová