Jedárna, objekt za západní bránou strakonického hradu, měl procházet očistou od kontaminované zeminy už od června. Zatím se však nic neděje. Způsobily to průtahy ještě před začátkem prací.

Do průběhu výběrového řízení zasáhly námitky proti jeho výsledkům a následná odvolání. Podle slov místostarostky Ivany Říhové jejich řešení zatím není u konce. „Problém s nedodržením termínů kvůli dotaci nám ale nehrozí. Jde o Operační program životního prostředí a tam to není tak striktní,“ zmínila se. Ať tak či tak, práce nezačnou do konce léta, což má ale i tu stránku, že nezasáhnou do provozu hradu o hlavní turistické sezoně ani do srpnového mezinárodního dudáckého festivalu.

Vyčištění objektu, který se nachází mezi hradním příkopem a letním kinem, má stát 24 milionů korun. To zahrnuje nejen odtěžení kontaminované zeminy, ale i její ekologickou likvidaci speciální technologií. Kdysi loužil jako sklad agrochemikálií a dlouhou dobu byl opuštěný. Schválená dotace z Operačního programu životního prostředí činí 22 milionů korun. Už dnes je jasné, že předpokládaný konec prací v říjnu tohoto roku bude o několik měsíců posunutý.

Obyvatelce Strakonic Dagmar Zounové neopravený domek moc nevadí. „Zvenčí tak hrozivě nevypadá. Až to bude, tak to bude. Samozřejmě bych si přála, aby hradní komplex už byl hotový celý,“ dodala.

Jedárna je jednou z posledních částí městské části hradu, která ještě neprošla obnovou. Kromě ní čekají opravy západní průčelí včetně brány.