Odpadky, kameny a psí výkaly. To všechno házejí neukáznění lidé za zeď hradního safari. František Lebeda, chovatel v tomto safari, je zcela zaskočen. „Nepochopím, proč sem někdo může něco takového házet. Vždyť hlavně pro děti jsou ta zvířata pastvou pro oči, tak není důvod to přece ničit,“ povzdychl si Lebeda.

Stejného názoru je i obyvatelka Strakonic Marie Bernasová. „Podle mne je to naprostý hyenismus. Hradní safari navštíví denně dost lidí, především turistů. Co si o nás potom tedy pomyslí? Těm, co tam všechny ty odpadky házejí, bych dala pořádnou pokutu. Oni by si to příště rozmysleli,“ míní.

Podle Františka Lebedy je zbytečné volat kvůli každému vyhozenému papírku policii. „Je to šokující, mrzí nás, že jsou lidé takoví, avšak policii kvůli tomu nevoláme. Stejně bychom viníka nedohledali,“ říká Lebeda. Zhruba před dvěma měsíci však městskou policii zavolat museli. „Skočil nám sem pes jednoho z pobudů, co po městě často chodí. Potrhal jednu kozu, a ta to bohužel nepřežila. Tehdy už bylo skutečně nutné zavolat strážníky,“ doplnil František Lebeda.

Na případ si vzpomíná i bývalý strážník Martin Dvořák. „Na ten případ si pamatuji, jak byl však mladík postižen, to už vám nepovím,“ říká. Podle něj žádné jiné stížnosti týkající se vandalů v hradním safari v té době policie nezaznamenala. Co se týče samotného safari, pouze jedna škola jim kdysi zavolala, že nefunguje zdejší automat na krmení. Bylo nutné tedy zkontaktovala správce, který ho zprovoznil.

Magdaléna Kadaňová