Můžete se doslova proletět útrobami hradu či z výšky Rumpálu vidět město jak na dlani. Na internetových stránkách města je od začátku loňského roku k dispozici virtuální prohlídka Strakonic. Bohužel, moc lidí o ní ale nemá ani tušení.

„Nic jsem o tom neslyšela. Ale je to dobrý nápad. Určitě to může přilákat více turistů,“ říká Nikola Koubková ze Strakonic. Stejně hovořilo i několik dalších lidí.

Podle informací mluvčí radnice Ireny Malotové na vytvoření virtuální prohlídky získalo město předloni dotaci od Jihočeského kraje v rámci podpory cestovního ruchu. „To včetně všech náležitostí přišlo na pětapadesát tisíc korun,“ doplnila.

Vzhled virtuální prohlídky není definitivní. „Výhledově předpokládáme aktualizaci, pokud některá důležitá místa ve Strakonicích zaznamenají výraznou změnu či přestavbu,“ podotkla Irena Malotová. Bude to například případ rekonstruovaného Velkého náměstí.

Prohlídka nabízí devět pohledových bodů. Z nich pět je na hradě, po jednom na Palackého náměstí a na nábřeží Otavy, dva na Velkém náměstí. Vše doplňuje popis hlavních orientačních bodů, případně další doplňující informace. Buď postupuje automaticky, nebo je možné si zvolit požadovaný úhel v rozsahu 360 stupňů všemi směry. Prohlídce by snad slušely ještě detailní snímky vyznačených pamětihodností.

Zakázku dělala firma TFSoft z Nového Města na Moravě.

Pohledové body:
Hrad: Z věže Rumpál, z parčíku u letního kina, II. nádvoří, křížová chodba, expozice Muzea středního Pootaví.
Palackého náměstí: Na morový sloup.
Nábřeží: Na řeku a hrad.
Velké náměstí: Před bývalou radnicí (ZŠ Velké náměstí), u Masných krámů.
Názor Deníku: Neuškodily by detailnější snímky pamětihodností.