Pusto a prázdno. Tak vypadá v těchto dnech budova Základní školy F. L. Čelakovského v ulici Chelčického. Z plánované rekonstrukce není nic. Důvod? Nejsou dotace. Regionální operační program všechny žádosti přehodnocuje.

Pro školu je to nepříjemné ze dvou důvodů. „Je jasné, že bychom všichni chtěli, aby už škola byla v novém,“ poznamenala ředitelka Jaroslava Kolesová. Nikdo ale neví, co bude. A tak nemohou ani připravovat režim školy na rekonstrukci. „Samozřejmě by pro nás bylo nejlepší, kdyby to bylo o prázdninách, ale jsme schopni to zvládnout i za chodu školy,“ dodala.

To potvrdila i místostarostka Ivana Říhová. „Má se jednat o takové úpravy, jejichž odsunutí kvalitu výuky nezhorší, stejně tak, když práce začnou,“ poznamenala. Tato etapa s náklady 22,6 milionu korun zahrnuje hydroizolace, střechu, venkovní prostory i vybavení specializovaných učeben. Pokud tento projekt projde i napodruhé sítem hodnocení, počítá strakonická radnice zhruba s ročním posunem, tedy s příštími prázdninami.

V přehodnocované 5. výzvě mají Strakonice kromě školy i dva další projekty. Komunikační napojení zóny U Blatenského mostu za 16,8 milionu korun a vybudování nízkoprahového centra za 32,2 milionu korun. Na dotacích by mohly dostat dohromady kolem šedesáti milionů korun. „My jsme s přípravami tak daleko nebyli. Výběrová řízení i další kroky se uskuteční až v případě získání dotací,“ doplnila Ivana Říhová.

Přehodnocování je důsledkem vyšetřování možných machinací ve fondu. Podle mluvčího Regionální regionální rady soudržnosti Jihozápad Adama Kotalíka by mělo už být v plném proudu. Ukončeno bude nejpozději do 30. září.