Téměř 11 milionů korun spolkne rekonstrukce kotelny a zateplení Základní školy Cehnice. V těchto dnech mohou místní sledovat proces zateplení školy.

Na první pohled plynulost prováděných prací ale zdržují a komplikují „kostlivci ve skříni.“ Podle starostky obce Heleny Sosnové jde o následky rozhodnutí už z roku 1946. „Tehdy národní výbor rozhodl o adaptaci obecního domu zvaného Žlabovna, což byl chudobinec. Některé zdi jsou původní,“ řekla.

V praxi to znamená, že řemeslníci musejí opravovat závady, se kterými se vůbec nepočítalo. Zdi už prostě neplní svoji funkci tak, jak by měly. Prakticky tak jde o první velký zásah do objektu školy od jejího slavnostního otevření 21. září 1947.

Současná škola ale nebyla v obci první. Ta vznikla přibližně v roce 1870 na místě nynějšího obecního úřadu. První pokusy o zřízení měšťanské školy spadají do let 1928, 1934 a 1939. O stavbě školy rozhodl tehdejší národní výbor 14. dubna 1946. Protože ale jednání o stavbě samostatného objektu vázla, došlo k výše zmiňované adaptaci chudobince. Celkové náklady tehdy dělaly 2 894 950 korun. Za zmínku stojí, že v dobrovolné sbírce vybrali Cehničtí neuvěřitelných 420 000 korun.

Rekonstrukci realizuje firma BIFA, s.r.o., podle starostky mají být práce hotové do 19. září.

Do základní školy dojíždějí děti z Miloňovic, Jinína, Drahonic, Paračova a Skal.