V krátkém úseku zrekonstruované ulice U Sv. Markéty je pět zpomalovacích prahů ve tvaru Z. Město ale komunikaci kvůli jejich nepřesnosti nepřevezme. Na kontrolním dnu to včera řekla šéfka majetkového odboru Jana Narovcová. „Je tam hodně závad. Samotné prahy jsou nepřesné, další nedodělky jsou například na dlažbě,“ vysvětlila Jana Narovcová.

Jaká konkrétní závada na zpomalovacích prazích je? „Rozdíl mezi jednotlivými schody má být tři centimetry, což není,“ vysvětlil zpracovatel projektu. Prováděcí firma Eurovia tak musí na vlastní náklady a tak, aby nenarušila provizorní provoz, závadu opravit.

Samotné prahy ale vyvolávají celou řadu dohadů a mají své zastánce i odpůrce. Jedni poukazují na fakt, že podobná opatření jsou v mnoha dalších městech, jiní mají obavy z běžného provozu. Už jenom proto, že do budoucna je zde předpokládán jednosměrný provoz od sv. Markéty směrem ke spořitelně. Tedy přesně proti prahům. „To asi nebude dobré. Jednosměrka by měla vést dolů. Pro zásobovací auta to je nevhodné,“ říká řidič a podnikatel Zdeněk Chromý.

Samostatnou otázkou pak zůstává zimní údržba v ulici U Sv. Markéty. Panují obavy, že může dojít ke zničení prahů těžkou technikou. „Ideální to není,“ připustil ředitel strakonických technických služeb Ludvík Němejc.

Přesto věří, že si jeho lidé dokáží s úklidem poradit, aniž by došlo ke škodě.

Rekonstrukce Velkého náměstí se už přesunula do jeho druhé třetiny a další práce už brzy začnou v ulici Lidická směrem ke Hvězdě.

Návrh průjezdnosti

Z „lentilky“ směrem k „piškotu“ (přezdívka pro novou křižovatku u spořitelny zachycena v restauraci u Papeže ) , průjezd v obou směrech, dolů od spořitelny k Markétě jednosměrka směrem dolů proto, že „schůdky“ jsou směrem nahoru. Například pro zásobovací auta nevhodná a rychle se vytlučou (i když tam pojedou jen s 12 tunami). Dále bych nechal ostatní ulice ve spodní části obousměrné (Kochanka atd.). Tedy Velké náměstí – jednosměrné od „piškotu“ minimálně po ulici Hrnčířská. Jsem řidič a vnímám potřeby podnikatelů a občanů jedoucích do ulic nad náměstím.

Autor: Zdeněk Chromý