Šestačtyřicet milionů korun. Peníze, které měly Strakonice dostat z Regionálního operačního programu na lávku u hradu, jsou ve vážném ohrožení. Dokumentace nesedí.

Poté, co úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad začal projekt projednávat, našel nesrovnalosti. Proto si vyžádal stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Řekl to mluvčí ROP pro jihozápadní Čechy Adam Kotalík. „Konkrétní výsledek může být až koncem léta,“ zmínil se. Strakonice mohou přijít o potvrzenou dotaci ve výši 46 milionů korun, nebo její část, ale mohou z toho všeho vyjít zcela bez újmy.

V souvislosti s lávkou se mluví o chybě ve výběrovém řízení. K tomu řekl své starosta Pavel Vondrys. „Jedná se o velmi specifickou stavbu. Proto bylo výběrové řízení, jeho příprava, včetně zadávacích podmínek, svěřena firmě Veřejné zakázky, která se tím profesionálně zabývá. Ta nám samozřejmě ručí za kvalitně a v souladu s legislativou zpracované podklady, na základě kterých se výběrové řízení následně uskutečnilo,“ vysvětlil.

Mimo to byly podklady z výběrového řízení zaslány na úřad regionální rady vloni 6. srpna v rámci první monitorovací zprávy a Strakonice nedostaly k této zprávě žádné připomínky. „Chápu, že úřad chce mít vše v pořádku, to ale my také. Nemám důvod pochybovat, že bude následně potvrzeno, že vše bylo dle platných pravidel,“ dodal.

Od začátku je lávka terčem kritiky místních obyvatel. „Jsou to zbytečně vyhozené peníze, vedle je přece most,“ říká Jan Dvořák ze Strakonic. O to víc by jeho slova platila, kdyby Strakonice o předpokládanou dotaci přišly.

Lávka stála 63 milionů korun, dotace má činit 46 milionů korun. Akci radnice předfinancovala s pomocí kontokorentního úvěru. Pokud by se plnil černý scénář a město by o dotaci přišlo, chyběly by mu peníze na jeho dorovnání. Na řadu by pak nejspíš přišly škrty v rozpočtu.

Radnice škemrá o dotaci. Stále marně

Měsíc co měsíc škemrá strakonická radnice v Regionálním operačním programu o 46 milionů, což je dotace na lávku u hradu. Peníze jí scházejí v kontokorentním úvěru, kam musela kvůli této stavbě sáhnout.

„Každý měsíc jsme se dotazovali, ale vždy nám bylo řečeno, že náš projekt není ještě na řadě. Zabývat se jím začali až v květnu,“ popsala Věra Samková z odboru rozvoje radnice.

Ale jak to všechno začalo? Radnice připravovala projekt už v roce 2007. Ten pak čekal na vhodný dotační titul. Jak uvedla Věra Samková, dotace z Regionálního operačního programu byla potvrzená v listopadu 2008. „Stavba trvala od dubna do října minulého roku,“ doplnila. Závěrečnou zprávu poslaly Strakonice vloni 20. listopadu. První předpoklad byl, že peníze by mohly dostat začátkem února. To se však nestalo.

Přemostění stálo 63 milionů korun, z toho dotace z ROP má činit 46 milionů korun. Předběžně byly náklady stanoveny na 50 milionů korun, z výběrového řízení vzešla cena o deset milionů vyšší. Schválené vícepráce lávku zdražily o další necelé tři miliony. V nich byla i část zábradlí, která v kalkulaci kvůli chybě ve výpočtu chyběla.

Na lávku musela radnice použít peníze z kontokorentního úvěru. Z městské kasy uhradila celé náklady ve výši 63 milionů korun. Zmiňovaných 46 milionů korun pak měly Strakonice dostat zpětně po uzavření projektu.

Problémy, které lávku provázejí, jsou možná jednou z příčin, proč kritika lávky od lidí neutichá ani po tři čtvrtě roce. Nesouhlasí s ní například Klára Jandová ze Strakonic. „Je podle mě špatně využitá. Určitě se mohly peníze na její výstavbu využít lépe,“ řekla často se opakující argument. Zastánci lávky jsou v menšině. Dobrý nápad bylo její postavení pro Miladu Štoňovou ze sídliště Mír. „Mně se lávka moc líbí, využívám ji dost často,“ dodala.

Marně očekávaná dotace schází v kontokorentním úvěru. Podle vedoucí finančního odboru radnice Jitky Šochmanové je výše jeho čerpání nyní ve výši kolem 56 milionů korun. Kromě lávky však čeká i na další dotace. Úvěr má limit 150 milionů korun a platí do 5. června 2011. Je předjednáno jeho prodloužení, ale to případně bude muset ještě schválit zastupitelstvo.

Parametry: Lávka pro pěší a cyklisty u strakonického hradu navazuje na levém břehu na vstup na Podskalí u pivovaru a na pravém na hradní příkop se safari za západní branou. Je 4 metry široká a 110 metrů dlouhá. Nad řekou se klene oblouk v délce 83 metrů. Ocelová konstrukce váží 173 tun a dalších 20 tun je tvrdé dřevo na povrchu. Je spočítaná na zatížení čtyři sta kilogramů na metr čtvereční. Na jejích koncích jsou hydraulické tlumiče, které brání výkyvům do stran. Na březích je vybetonovaná kvůli zatížení.