Ochlazení – přání většiny lidí, kteří snáší tropické počasí velmi špatně. Jednou z nich je Věra Sosnová ze Strakonic „Jsem stále zavřená uvnitř. Babička si zase stěžuje, že se jí točí hlava, to horko je už skutečně únavné,“ povzdychla si a doufá, že se už brzy ochladí. Marně.

Gustav Sysel z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích sice na sobotu 17. července mírné ochlazení předpovídá, od středy už by však měly být opět tropy. „Objeví se přeháňky, v noci na neděli i intenzivní bouřky. Těch bychom se měli obávat, může přijít totiž i krupobití, “ říká.
V neděli pak bude 24 – 27°C. Podle Gustava Sysla by mělo být v příštím týdnu letní počasí, teploty už nebudou tak tropické, budou se pohybovat mezi 24 až 28°C. Ve středu se však vyšplhají opět ke třicítce.

Vlna tropických veder začala na Strakonicku po 25. červnu. „V minulosti se už takové nadprůměrné teploty objevily, oproti loňskému roku je to však podstatný rozdíl. Vloni bylo totiž chladné léto,“ sdělil z meteorologické stanice v Kocelovicích Zdeněk Vondra a pokračuje. „Tak vysoké teploty byly například v srpnu roku 2006 a 2003 nebo v červenci roku 1994 a 1996,“ doplnil. Podle něj k nám taková vlna tropických veder přijde jednou za pět až sedm let.

Magdaléna Kadaňová