Marie Třeštíková z Blatné leží už od pondělka na chirurgii ve strakonické nemocnici. Jako všechny pacienty, tak i ji sužují tropické teploty. „Předtím jsem byla asi pět dní na jednotce intenzivní péče, nemohla jsem pít, protože jsem byla po operaci. Teď už s pitím začínám a mohu pomalu i jíst. Proti horku dělám maximálně to, že se vysvleču, nebo to zaspím,“ říká Marie Třeštíková.

Podle ní je o pacienty na chirurgickém oddělení postaráno na výbornou. „Celý personál je tu moc obětavý, starají se o nás skutečně skvěle. Stále sledují, jestli v takových vedrech pijeme,“ doplnila Marie Třeštíková.

To potvrdila i pacientka Marie Brožová. „Je tu o nás skutečně dobře postaráno. V takových vysokých teplotách musím více pít tekutin a raději se ani moc nepohybuji,“ sdělila Brožová.

To, že je o pacienty dobře postaráno, potvrzuje důsledná činnost celého nemocničního kolektivu. „Nafasovali jsme větráky, které dáváme na jednotlivé pokoje. V současné době tady máme i mnoho sestřiček na praxi, tak se pacientům věnují skutečně hodně. Jedna má třeba na starosti tři babičky, takže ví, kdy pily naposledy, a hlídá si to,“ informovala vrchní sestra chirurgického oddělení Edita Klavíková.

I v Domově pro seniory v Lidické ulici dbají v těchto tropických dnech především na přísun tekutin. „Obcházíme jednotlivé pokoje a upozorňujeme lidi, aby dostatečně pili. Doporučujeme jim také, aby zavírali okna a zatahovali žaluzie. Náš personál obstarává obyvatelům domu vlažné tekutiny, které jsou rozhodně lepší než studené. Žádný případ dehydratace jsme tu nezaznamenali,“ poznamenala včera vedoucí domova pro seniory v Lidické ulici Hana Petrovcová.

Obyvatelé domu si skutečně nestěžují. „Horko je opravdu velké, ale tady uvnitř to snáším poměrně dobře. Je tady vcelku chládek. Ven ale raději nechodím, a když, tak pouze s doprovodem, sám rozhodně ne. Sestřičky se tu o nás starají velmi dobře,“ podotkl jeden ze seniorů Jan Kolář.

Vlna tropických veder začala na Strakonicku po 25. červnu. Vysoké teploty předpovídají meteorologové i na následující dny.

Magdaléna Kadaňová