Družstevníci z Třebohostic čelí nepříjemnému obvinění. Podle některých obyvatel Doubravice u Blatné, kde provozují farmu, přestěhovali před několika dny maringotku svého bývalého zaměstnance Jozefa Lacka (53) k obrovskému hnojisku asi půl kilometru za obec ve směru na Třebohostice. „Je to vůči němu sprosťárna,“ upozornili redakci.

Předseda družstva Jiří Turek to výrazně odmítá. „Není na tom za mák pravdy. Místo si pan Lacko vybral sám. Družstvo mu pouze poskytlo traktor k odtažení. Kromě toho maringotka je naše a nechali jsme ho v ní bydlet, i když už u nás nepracuje“ řekl.

Nad upozorněním kroutí hlavou. „Někteří naopak zase protestovali, že bydlí v areálu družstva.“ To, že stále bydlí v maringotce družstva, se nelíbí ani některým zemědělcům.

Josef Lacko pracoval u družstva jako pomocný dělník asi rok. V roce 2006 u družstva skončil, přesto mu zemědělci maringotku nechali. Celou dobu byla postavena vedle seníku v areálu, což se ukázalo být nebezpečné a nežádoucí. „Pan Lacko topí dřevem. Chtěli jsme zabránit nejhoršímu,“ říká. Navíc v areálu dochází k přestavbám.

Na nutnost vystěhování z areálu upozornili Josefa Lacka letos začátkem jara. „Nechal si odtáhnout maringotku nedaleko současného místa na pole, které užívá jeden místní občan,“ dodal Turek. Tam ovšem být nemohl, takže během několika hodin putovala maringotka na současné místo těsně vedle hnojiska.

Jozef Lacko o sobě prohlašuje, že je Cikán a nikdy nebude Rom. „Copak já můžu něco namítat? Jsem rád, že vůbec v něčem bydlím. Také mi mohli družstevníci maringotku vzít a kam bych šel? Nic nemám,“ řekl.

Podle Jiřího Turka měl možnost ještě jiného místa u Lažan, odtud by to měl ale do vsi daleko.

Starosta obce Milan Panuška o situaci ví, ale řešit ji nemůže. „Pana Lacka znám a nic proti němu nemám. Ale obecní byt nemáme a místo, kam bychom dali maringotku, také ne. Když se ale začalo mluvit o přestěhování maringotky, věděl jsem, že to nedopadne dobře,“ tvrdí Panuška.

Stejně jsou na tom zemědělci. Místo, kam by maringotku umístili, nemají.