Iva Velebová z Jičína jezdí coby turistka do Strakonic pravidelně a má to tu ráda. Avšak co se týče stravování, tím už tu tak nadšena není. „Jezdíme sem už pěknou řádku let. Vždy se tady na týden ubytujeme a pak odsud jezdíme na Šumavu. Stravujeme se v hotelu, ale občas vyrazíme i do nějaké restaurace. S těmi to tu ovšem moc slavné není. Ty čínské se mi nelíbí, preferuji spíš českou kuchyni. Zároveň si myslím, že by tu mohli vařit nějaká krajová jídla,“ zmínila se Velebová. Na otázku, zdali ví o nějaké dobré restauraci, jen kroutí hlavou.

Stejného mínění je i Tomáš Reiser z Karlových Varů. „Nyní tu jen projíždíme. Dříve jsem však do Strakonic jezdil za babičkou a žádné pořádné restaurace tu skutečně nejsou,“ říká Reiser. Pokud jde ale o informační a směrové cedule, je přesvědčen, že s těmi je město na dobré úrovni. „Myslím, že jsou Strakonice dostatečně označeny různými směrovými ukazateli,“ míní. Jeho názor sdílí místní obyvatelka Marie Bernasová. „Cedule jsou na každém kroku,“ říká Bernasová.

Podle Michaely Zábranské z oddělení cestovního ruchu městského úřadu město udělalo maximum, aby se tady návštěvníci zorientovali. „Různé informační systémy stále aktualizujeme, domnívám se tedy, že turisté nemají nejmenší problém dostat se k vytyčenému cíli,“ upřesnila.

Odezvou jejich snahy je rok od roku stoupající počet návštěvníků města. „Ze statistik za červen vyplývá, že sem jezdí čím dál tím více turistů. Do našeho infocentra zavítá denně zhruba třicet lidí,“ říká Lucie Šnajdrová z informačního centra na Velkém náměstí. Podle ní se turisté nejčastěji dotazují na nejzajímavější místa a různé památky ve Strakonicích i v celém širém okolí, na ubytování, stravování, možnosti koupání, nebo na různé kulturní akce.

Magdaléna Kadaňová