Psal se datum 25. březen 1420. Husitské vojsko táhlo na Tábor, když ho v Sudoměři zastihla zpráva, že Žižkovi je v patách královské vojsko ze Strakonic a Písku. Nebylo kam uhnout, zbývalo jedině bojovat. Na hrázi, mezi rybníky Markovec a Škaredý stálo v pondělní odpoledne 400 husitů proti přibližně 3000 profesionálů. Cepy proti mečům, kosy proti oštěpům . . .

Kdo by neznal jednu z nejslavnějších scén starého českého filmu Jan Žižka s nenapodobitelným Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli. V tuto sobotu můžete i vy zavítat do míst, která pamatují jednu z nejslavnějších bitev české historie. U mohyly Jana Žižky v Sudoměři se konají oslavy 590 let od bitvy u Sudoměře a 85 let postavení mohyly slavného vojevůdce. „Akci pořádáme pod záštitou jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Začátek je ve 13 hodin,“ řekl čejetický starosta Pavel Zach.

Samotné přípravy začaly v únoru a v měsíčních intervalech se scházel organizační výbor. Pomocnou ruku podali i vojáci z 25. protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích.
Náklady se vyšplhaly na cca 160 000 korun. Organizátorům se podařilo zajistit sponzorské peníze a získali 30 tisíc korun od kraje. Oslavy jsou každých pět let a podílí se na nich také obec Ražice.

Program
Začátek oslav je v sobotu 17. července ve 13 hodin. Šestihodinovým programem bude provázet Roman Čada z Písku.
Zahájení 13 hodin
Nektarka 13.15 hodin
ŠDS Rival Písek 14.15 hodin
Congrass 14.30 hodin
ŠDS Rival Písek 15.10 hodin
Skupina Nezmaři a Miky Ryvola 15.30 hodin
Malá muzika Nauše Pepíka 17.15 hodin
Doprovodný program: ukázka husitského vozu, seskok parašutistů, dobové hry a soutěže, projížďky na koních a kočárem.
Zájemce ze Strakonic dopraví do Sudoměře svozové autobusy. Vyjíždějí ve 12 hodin ze stanovišť 13 a 23, z akce pojede autobus do Strakonic v 19 hodin.
Vstupné na oslavy: 100 Kč dospělí, 20 Kč děti.