Zaparkovat na sídlišti 1. máje třeba v podvečer? Trapná bláhovost. Vidí to tak i jedna z místních Blanka Veselá. „Když tady chcete někam dát auto, je to skutečně bez šance. Nejhorší je situace v podvečer. Nová parkovací místa by tu byla zaručeně přínosem,“ řekla. Její slova potvrzuje i další obyvatelka Marie Janegová. „Parkovacích míst je tu opravdu žalostně málo. Dříve to ještě šlo, když nebylo tolik aut, ale nyní má každá domácnost minimálně jedno,“ konstatovala. Podle mnohých se tam situace začíná blížit neúnosnému stavu na sídlišti Mír.

Sice právě začíná regenerace sídliště, letos se však nových míst pro automobily lidé určitě nedočkají. Podle slov místostarostky Ivany Říhové jsou v první etapě v plánu chodníky mezi hlavní silnicí a komunikací, která sídlištěm prochází. Dojde k doplnění sadových prvků, vybudování víceúčelového hřiště mezi domy a instalaci nového veřejného osvětlení. K tomu je přiřazen i chodník vedoucí k můstku přes náhon. „Například zámkové dlažby bude 2540 metrů čtverečních,“ doplnila. To vše bude za 4,4 milionu korun dělat firma Strabag. Dotace z ministerstva pro místní rozvoj je přitom 3,5 milionu korun. Celá první etapa by měla být hotova do konce roku.

Pro druhou etapu, která by nějaká parkovací místa mohla přinést, teprve vzniká projekt. Půjde především o rekonstrukci silnice, která vede vnitřním prostorem sídliště. „Chceme příští rok na tyto účely žádat do programu na regeneraci panelových sídlišť,“ poznamenala místostarostka. Dvě poslední etapy regenerace vycházející ze zpracované studie jsou zatím jen výhledové.

Slova, že projekt teprve vzniká, ale znamenají pro obyvatele sídliště další čekání, strkanice a nervy na pochodu. Přitom kvalitní parkování představuje i větší obranu proti zlodějům.

Jana Štroblová, Magdaléna Kadaňová