Za návštěvu na ambulanci zaplatíme 30 korun, za lůžko na den 60 korun a 90 korun za pohotovost. „Tyto ceny platily i v minulosti jen s tím rozdílem, že je, pokud se tak pacient rozhodl, hradil kraj formou darovací smlouvy,“ uvedl včera šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

O zrušení úhrady poplatků za pacienty formou daru rozhodlo zastupitelstvo kraje. Štědrost trvala 16 měsíců.

K tomuto kroku přispěla také Evropská komise, která proplácení považuje za diskriminační. Pokud by došlo až k formálnímu šetření, hrozilo navracení daru všemi příjemci.

Nemocnice se snaží zrušení daru kompenzovat jednotnou slevou 20 procent z doplatku za léky ve své ústavní lékárně. Výše slevy bude kombinována se slevou z věrnostní karty, a tím dojde v nemocniční lékárně i k desetiprocentním slevám volně prodejných léčebných přípravků. Řekl to šéf nemocnice Tomáš Fiala. „Nelze vyloučit, že regulační poplatek za recept bude v dohledné době parlamentem zrušen či jinak kompenzován,“ dodal Fiala.

Nemocnice tak vyjadřuje i svou pochybnost o regulační funkci poplatku za položku lékařského předpisu. „Protože pacient není v tomto případě ten, kdo může objem předepsaných léčiv ovlivnit,“ dodal Fiala.

V únoru 2009 přistoupil Jihočeský kraj k formě daru jako kompenzaci za tzv. regulační poplatky pro pacienty a klienty svých zdravotnických zařízení. Stalo se tak na základě volebního slibu v krajských volbách. Tento postup byl jednak formou pomoci lidem při řešení jejich sociální situace, jednak podporou pro tlak v Poslanecké sněmovně na to, aby ke zrušení těchto poplatků došlo ještě v předchozím parlamentě.

K dnešku končí platnost předchozích krajských usnesení, která umožňovala lidem uzavírat darovací smlouvy. V lékárnách krajských zařízení budou přijata taková opatření, která by klientům pomohla vyrovnat se s poplatkem za položku na receptu.