Všude samé zábrany, podlážky na dírách, obtížné vyhýbání ve zúžených místech. Taková je současnost rekonstrukce Velkého náměstí. Věčné obcházení staveniště znamená zdržení i pro třiadvacetiletou Andreu Kunešovou bydlící v nedaleké ulici Mlýnská. „Předtím jsem náměstí přeběhla a byla jsem doma hned, teď tu lidé všude kličkují,“ dodala.

Stavbyvedoucí Miroslav Vetíšek připustil, že se stavba nyní dostává do nejprudší fáze. A s tím mohou být spojeny mnohé obtíže. „Je tu málo místa a hodně výkopů,“ přiznal. To znamená komplikace nejen pro lidi, ale i pro samotné stavebníky. Například při pokládání sítí musejí čekat jedni na druhé.

Své rozvody tam rekonstruuje i Teplárna Strakonice. Její technický ředitel František Kutheil připomněl, že v pondělí bude po celém Velkém náměstí kvůli přepojování přerušena dodávka tepla. „Vše je vyvěšené a těm, kterých se to týká, jsme to řádně oznámili,“ doplnil.

Zatímco polovina náměstí je plná děr, v ulici U Sv. Markéty řeší stavebníci dodláždění či veřejné osvětlení. Vozovku tam tvoří původní dlažební kostky. Podle investičního technika radnice Oldřicha Švehly dojde ještě k drobným úpravám dlažby. „Bude se jednat o výměnu jednotlivých kostek, které nemají odpovídající parametry,“ vysvětlil. Zpomalovací prahy mají být dvoucentimetrové.

Stavební dozor Pavel Rittenauer připomněl dvě data důležitá pro rekonstrukci Velkého náměstí a přilehlých prostor. Je to 30. červen, kdy má jít do předčasného užívání horní část ulice U Sv. Markéty včetně jejího prozatímního sjezdu do ulice Bavorova. Druhé je 10. srpen, který je dán smluvně a rekonstrukce má být kompletně hotová až k ulici Hrnčířská. Po 10. srpnu má rekonstrukce pokračovat dál ulicí Lidická po křižovatku u Hvězdy, kde v listopadu pro letošek skončí.

Jana Štroblová, Adéla Lávičková