Navštívila ji již potřetí a opět ve zcela zaplněné společenské místnosti besedovala s pozornými posluchači. Dalo by se říci se svými starými známými. Tentokrát v rámci cyklu Akademie volného času na téma Zábavně (nejen) o stáří. Hovořila však o všem – o demokracii, občanské společnosti, o své představě dobrého sociálního systému, v němž podle Jiřiny Šiklové má každý nést odpovědnost sám za sebe jak za svoje stáří, tak za svoji nemoc. Měl by si platit pojištění, léčebné fondy či další různá připojištění. „Stát by měl pomáhat tehdy, když ten člověk opravdu nemůže, protože se mu stalo nějaké neštěstí,“ řekla.

Svoboda člověka – další otevřené téma ve strakonické knihovně. „Lidé si pletou svobodu s ideální společností, která nikdy nebyla. Domnívají se, že svoboda sama o sobě má nějakou hodnotu. To je nesmysl. Musí to být svoboda k  . . . (k něčemu). Není nic horšího, když sami nevíme, co máme dělat,“ říká Jiřina Šiklová.

O stáří se příliš zábavně v dnešní společnosti mluvit nedá, míní Šiklová. Trápí ji rostoucí agresivita a averze v české společnosti vůči starým lidem i vůči minoritám, ale také malý zájem lidí o tyto negativní jevy. „Nejhorší je lidská lhostejnost v jakémkoliv věku,“ uvedla svůj oblíbený citát.

Petr Pučelík