Radim Žahour
Narodil se 14. srpna 1972 ve Strakonicích. Po střední škole nastoupil do ČZ – středisko vývoje.
V roce 1993 založil se svým kolegou první společnost, která se zabývala velkoobchodem kosmetiky a obchodem s ojetými vozy.
Od roku 2001 docházelo k zakládání dalších společností, zaměřených na stavebnictví, dopravu, reality a development. V současné době působí ve vedení devíti společností, které vytvořily přibližně 150 pracovních míst.
Tyto společnosti patří mezi významné v našem regionu i mimo něj. Ve volném čase se věnuje rodině a sportovním aktivitám.

Vím, že jste se narodil ve Strakonicích, jaký k nim máte vztah?

Máte pravdu, jsem rodilý Strakoňák. Žiji zde již 37 let. K našemu městu mám kladný vztah a nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych bydlel někde jinde.

Co se vám tady nejvíc líbí a co byste rád změnil?

Mám velmi rád okolní přírodní lesy, například Kuřidlo nebo Tisovník. A od narození první dcery také oblast Podskalí. Tyto lokality využívám s rodinou nejen pro příjemné procházky, ale také pro cykloturistiku. Jsem jedním z těch, kteří uvítali výstavbu nových cyklotras. V centru města jsem si oblíbil Palackého náměstí, které bylo již před léty zrekonstruováno, ale stále na mě působí příjemným dojmem. Dále jsem byl potěšen výstavbou nové lávky přes řeku Otavu i realizací tenisové haly.
Co bych rád ve Strakonicích změnil? Těším se na inovaci Velkého náměstí, které nám bohužel nedělá dobrou vizitku, jakožto centrum regionálního města. Jako další změnu, kterou uvítám, bude vybudování severního obchvatu Strakonic.

Věříte na osud a na to , že věci se dějí jen tak, jak mají?

Nevím, jestli někde „nahoře“ je můj osud napsaný. Vím ale jistě, že můj život provází určité okolnosti, náhody a životní zkušenosti, které často byly pro mě nesdělitelné od druhých a životem zkušenějších. A to vše dohromady mě naučilo, že pokaždé „něco zlé, je pro něco dobré“.

Jaké vlastnosti si na sobě ceníte nejvíc?

Narodil jsem se ve znamení Lva a přesně vím, že toto znamení je pro mě to pravé. Ctižádost, píle, dosažení vytyčených cílů – pojmy, které mi byly vštěpovány od dětství mými rodiči. A těchto vlastností si u nich velice cením dodnes. Sám bych byl rád také takovým vzorem pro mé děti.
A jsem přesvědčen, že to, čeho člověk dosáhne sám, si dokáže vážit jiným způsobem, než když mu někdo cestu životem vydobyje.

Jakých vlastností si nejvíce ceníte na ostatních lidech?

Korektnosti . To je pro mě ta nejdůležitější vlastnost, které si vážím jak v osobním, tak i v profesním životě. A pak také klid, rozvahu a veselou mysl – v dnešní uspěchané době dvojnásob.

Co rodina a děti? Máte na ně dost času? Jaké postavení mají ve vašem životě?

Rodina? To je pro mě ten nejhlavnější pilíř života. Díky mému pracovnímu vytížení jsem vděčný své ženě za to, že pro mě a naše dcery vytváří dokonalé rodinné zázemí, do kterého se stále rád vracím. Těším se z každé chvíle strávené se svými dcerami. A teprve při nich si uvědomuji, jak život rychle utíká.

Jaký je váš postoj k víře a náboženství jako takovému?

Jsem ateista, tedy nejsem věřící. Ale někdy závidím těm, kteří věří v Boha. Z mého pohledu se snadněji vyrovnávají s životními úděly než my, nevěřící.

Co vy a volný čas?

Svůj volný čas věnuji hlavně rodině, a tak společně podnikáme různé aktivity. Nejčastěji vycházky se psem, v létě cyklistika, kolečkové brusle, poznávací výlety a v zimě rádi lyžujeme. Mezi mé další sportovní aktivity patří squasch a motocykly. Jsem také dlouholetým příznivcem Formule 1. Velmi příjemným odreagováním je i práce na zahradě.

Jaký je váš názor na ekonomický vývoj v České republice?

Jelikož náš stát je převážně závislý na vývoji ekonomiky okolních států, je tedy současná ekonomická situace u nás odrazem jejich vývoje. Aby nedocházelo k většímu zadlužování naší země, je nutno přijmout opatření, které navrhují převážně pravicové strany. Byl bych velice nerad, aby se naše společnost ocitla v situaci, v které se v současné době nachází například Maďarsko.

Co pro vás osobně znamená pojem „štěstí“?

Štěstí, to je pro mě pojem, který obsahuje zdraví a spokojenost. A to je to nejdůležitější, co máme.

Radim Žahour oslovil do příštího pokračování Štafety Strakonického deníku jednatele firmy Stakoplast Strakonice Vladimíra Vlasáka.