Skvělé kapely při pátečním benefičním koncertu, či sobotní návštěva vodního mlýna v Hoslovicích. Takové zážitky si poveze domů šestatřicetiletý vozíčkář Marek Sedlák ze Sezimova Ústí.

Na víkendový výlet na Strakonicko zavítal s občanským sdružením Kolečka na cestách. „Byl jsem na takovém výletě poprvé. Pokud budu moci, zase rád pojedu,“ řekl. Nejvíce ho prý zaujaly právě Hoslovice. Nejen kvůli tomu, že si mohl prohlédnout, jak důmyslně jej kdysi naši předci vytvořili, ale i kvůli vstřícnému postoji tamních lidí.

Chválou ohledně Hoslovic nešetřila ani ředitelka zmíněného sdružení Jana Kadečková. „Mohli jsme si celý areál prohlédnout a ochutnali jsme například i čerstvě pečený chléb z tamní pece. Strávili jsme tam vlastně celý den,“ dodala. Jak dále uvedla, v neděli se pak celá skupina ještě vypravila na procházku na Podskalí a prohlédla si strakonický hrad.

Ve Strakonicích však nebyli zdaleka poprvé. Mají za sebou už dvě návštěvy. Jinak ale jezdí po nejrůznějších místech republiky. Stejně tak účastníci pocházejí z různých koutů země. „Snažíme se vymyslet něco na každý měsíc, ale záleží na konkrétním zájmu,“ vysvětlila.

V listopadu se například byli podívat v termálních lázních. Byl to slovenský Velký Meder, Dunajská Streda a maďarský Györ. Zatím spíše mapovali situaci, jak se tam kde mohou dostat lidé na vozíku a podobně.

Takových výprav se obvykle zúčastňuje pět až deset handicapovaných a stejný počet asistentů. Sdružení vlastně vzniklo kvůli tomu, aby se podobné výlety pro lidi upoutané na vozíku kvůli poranění míchy mohly vůbec uskutečňovat. Peníze od sponzorů či z dotací pomáhají dobrovolníkům pokrýt alespoň náklady.