Služební plavky nebo služební šaty na ramínka. Fikce? Ba ne. Spíše trochu odvázané představy preventistky Městské policie Strakonice Jany Janoutové o verzi letní uniformy pro teploty kolem 35 stupňů nad nulou. „Bylo by to milé, ale je to jen legrace,“ vysvětluje. U strakonické městské policie je od začátku roku 2002.

Kdy a proč jste se rozhodla stát členkou městské policie?

Již od dětství jsem inklinovala k uniformám, vzbuzovaly ve mně důvěru, autoritu a respekt, a proto, když jsem zahlédla inzerát, že MP přijímá nové strážníky, poprvé v historii strakonické MP se jednalo také o ženy, nebylo co řešit. Přihlásila jsem se a vyšlo to. Bylo to na začátku roku 2002 a bylo mi krásných 21 let.

Jaké tehdy bylo setkání reality s představami?

Je pravda, že člověk má velmi bujnou fantazii a jeho představy jsou často na hony vzdálené realitě, ale musím říci, že tentokrát se moje představy vyplnily. Jsem velmi komunikativní člověk a práce s lidmi mě opravdu baví. Již asi po půl roce na městské policii jsem se začala věnovat prevenci, kterou dělám dodnes a myslím si, že je to velmi záslužná práce.

Z jakých částí se skládá vaše uniforma?

Uniforma se skládá z modré košile s nášivkou, na které je znak Strakonic, dále kravaty, černých kalhot a samozřejmě čepice –- brigadýrky se šachovnicí.
V letních měsících nosím tričko s límečkem, sukni a kšiltovku. Mám i slavnostní uniformu, která se skládá ze sukně, saka, bílé košile a kloboučku.

Líbí se vám, nebo byste ji nějak pozměnila?

Uniforma městských strážníků se mi líbí. Myslím, že je slušivá a vkusná. A co bych pozměnila? V horkých letních dnech, kdy se teploty pohybují okolo 35 stupňů, si vždycky představuji, jaké by to bylo mít letní šaty na ramínka nebo služební plavky, ale to je samozřejmě jen legrace.

Provází vás nějak i ve vašem civilním životě?

Ani ne, i když na uniformě strážníků se ve velké míře vyskytuje černá barva, takže v civilu si to vynahrazuji tím, že ráda nosím pestré a veselé barvy. Ale samozřejmě ani černá barva v mém šatníku nechybí.

Vzbuzuje vaše uniforma mezi lidmi respekt, pozornost?

Myslím si, že každá uniforma svým způsobem vzbuzuje respekt. A pozornost? Spíše nepozornost! Vzpomínám si na svoji první službu, kdy jsme ještě s bývalou kolegyní poprvé vyrazily v uniformě do města. Tenkrát jsme šly po mostě Jana Palacha a najednou jsme uslyšely náraz. Jeden z řidičů se na nás zadíval, asi si nás chtěl pořádně prohlédnout, a bohužel narazil do vozidla, které před ním zastavilo na semaforu. Nikomu se nic nestalo, i auta byla v pořádku, a tak jsme se tomu všichni s chutí zasmáli.

U městské policie, Policie ČR, hasičů a podobných složek je stále více žen. Čím si to vysvětlujete?

Pryč už jsou doby, kdy si všichni mysleli, že povolání v uniformě jsou jen výsadou mužů. Naopak si myslím, že i žena může být dobrým strážníkem, policistou, nebo hasičem.